1در روز پنج شنبه 25 آذرماه 1395 ه.ش. مصادف با 15 دسامبر 2016 م. در محل دانشکده فلسفه دانشکاه سارایوو، اولین برنامه رسمی و عمومی انجمن مطالعات ایران موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد. برنامه مذکور عبارت است از جلسه علمی بحث و معرفی کتاب بعنوان "مفهوم تکثر زبانی در مثنوی معنوی مولانا" تالیف دکتر منیر درکیچ، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه سارایوو.

ادامه مطلب...

1

مراسم معرفی کتاب پادشاهی بوسنی در قرن پانزدهم روز چهارشنبه 23 نوامبر ساعت 19 در محل انستیتو بوشنیاک برگزار شد. این مراسم با همت موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و انجمن قومی بوشنیاکهای زاگرب سازماندهی شد. در ابتدای مراسم نرمین هوجیچ ، با اشاره به ضرورت توجه تاریخی به هویت بوسنیایی گفت: هویت بوسنیایی تداوم تاریخی دارد و این تداوم در فرهنگ و آداب و سنن این کشور بین اقوام مختلف خود را به خوبی نمایان می سازد.

ادامه مطلب...

1مراسم معرفی کتاب مارکو جوریچ ، تحت عنوان " با انجیل و قرآن به سوی خدای واحد " روز چهارشنبه 28 مهرماه ساعت 15 در موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا برگزار شد. در این مراسم مجری برنامه نرمین هوجیچ با اشاره به اهمیت
گفتگوی پیروان ادیان گفت : گفتگوی ادیان ضرورت بزرگ زمانه ما است. ما ناگزیر به گفتگو و دیالوگ با خویش برای درک مشکلات ، افکار و احساسات یکدیگر می باشیم تا دنیای عاری از درگیری و جنگ داشته باشیم.

ادامه مطلب...

 

1نشست علمی با عنوان «فلسطین ، مساله اصلی خاورمیانه» در مورخ نهم تیرماه از ساعت30/18 الی 30/20 در موسسه علمی و پژوهشی ابن سینای سارایوو برگزار شد. در این برنامه خیرالدین سمون ، روزنامه نگار و دیپلمات بوسنیایی گفت : در تحولاتی که طی چند سال اخیر رخ داده ، اسراییل با استفاده از آشوب و جنگهای منطقه ای به دنبال گسترش برنامه قدیمی خود در ایجاد اسراییل بزرگتر می باشد. تفکر صهیونیستی از نیل تا فرات با گروه داعش و تجزیه در عراق و سوریه امکان پذیر می شود. اسراییلی ها از گروههای اسلام گرای افراطی به نفع خود استفاده می کنند.

ادامه مطلب...

1مراسم اهداء جایزه علمی سال ابن سینا روز چهارشنبه 5 فروردین ماه 1395 در محل سالن آمفی تئاتر موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد. در این مراسم جایزه سالیانه ابن سینا بنا بر نظر هیأت داوران به تحقیق آقای روسمیر شادیچ، دانشجوی دکترای فلسفه اسلامی با موضوع «بسط متافیزیک در فلسفه اسلامی» تعلق گرفت.
در ابتدای این مراسم نرمین هوجیچ ، مجری برنامه با اشاره به فعالیت بیست ساله موسسه ابن سینا گفت : اهدای جایزه علمی از سوی موسسه ابن سینا گامی برای حمایت از پژوهشها و تحقیقات در زمینه فلسفه اسلامی ، فلسفه تطبیقی و فلسفه اخلاق است.

ادامه مطلب...

صفحه1 از12