1همایش بین المللی نسخ خطی زبان فارسی در بالکان و اروپای مرکزی روزهای پنجم و ششم اسفند ماه (23 و 24فوریه 2017) توسط مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی در شهر صوفیه برگزار شد. در این همایش نزدیک به چهل پژوهشگر از کشورهای بلغارستان، مجارستان ، انگلستان ، اتریش ، ایران ، ترکیه ، جمهوری آذربایجان ، بوسنی و هرزگوین، صربستان و کرواسی شرکت کردند و آخرین مقالات و تحقیقات پژوهشگران و محققان در زمینه نسخ خطی فارسی، فرهنگ و تمدن مشترک میان ایران و کشورهای حوزه بالکان ارائه شد.

ادامه مطلب...

1همایش بین المللی «اخلاق کجا رفت؟» روز شنبه و یکشنبه 21 و 22 ماه می در مرکز اسلامی زاگرب و دانشکده فلسفه زاگرب برگزار شد. برگزاری این همایش با همکاری مجلس ملی بوشنیاکهای زاگرب ، مجلس اسلامی زاگرب ، دانشکده فلسفه زاگرب و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا صورت گرفت.
در مراسم افتتاحیه این همایش جواد یوگونچیچ، نماینده بوشنیاک در شورای اقلیتهای دینی کرواسی گفت : هدف از برگزاری این همایش پاسخ و دیالوگ در باره یکی از بزرگترین بحرانهای معاصر یعنی مساله بی اخلاقی است. وی افزود : بی اخلاقی معاصر شامل دنیای اقتصاد و سیاست نمی شود. بی اخلاقی در نهادهای دینی و فرهنگی و رسانه ها رسوخ پیدا کرده و این مسئولیت انسانی ما است که در پی شناسایی و مقابله با بی اخلاقی باشیم و پیش از همه از خود شروع کنیم.

ادامه مطلب...

1روز شنبه مورخ دوم آبان ماه همایش علمی دو روزه با عنوان «اعتدال و میانه روی در اندیشه و سیاست » در سالن هتل آدا موستار (بلاگای) توسط موسسه علمی پژوهشی ابن سینا و سازمان فرهنگی فاطما برگزار شد.
در این همایش ابتدا سرکار خانم دکتر کنلا زوکو رئیس سازمان فاطما ضمن خوشامدگویی به بیان اهمیت برگزاری این همایش در شرایط کنونی که افراط گرایی مبدل به یکی از چالش های جدی جهان اسلام و حتی نظام بین الملل شده است پرداخت.

ادامه مطلب...

IMG_1572همایش بین المللی «اسلام و رسانه ها» عصر روز پنجشنبه مورخ سوم اردیبهشت ماه 1394 در مرکز اسلامی زاگرب آغاز به کار کرد و عصر روز شنبه مورخ پنجم اردیبهشت ماه با صدور یک بیانیه نهایی به کار خود پایان داد. این همایش به ابتکار مشیخت اسلامی کرواسی، موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا سارایوو و دانشگاه زاگرب و با حضور گسترده اساتید، سفرا، نخبگان و پژوهشگران کشورهای اسلامی و غربی برگزار می شود. در ابتدای این مراسم آقای حافظ عزیز علیلی به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت. سپس مجری برنامه با تشکر از حضار، به بیان علت برگزاری این همایش پرداخت و از حضور سفرا، اساتید و نخبگان کشورهای اسلامی و غربی تشکر و قدردانی کردند.

ادامه مطلب...

IMG_1129همایش نقش دین و قومیت در هویت مردم بالکان روزهای جمعه و شنبه 15 و 16 اسفندماه در محل سالن اجتماعات مرکز اسلامی زاگرب برگزار شد. در مراسم افتتاحیه این مراسم تعدادی از مقامهای کرواسی مانند شهردار زاگرب آقای میلان باندیچ ، از مقامهای کلیسای کاتولیک ، شفکو عمرباشیچ مفتی سابق زاگرب ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب آقای طاهریان و روشنفکران و روحانیون و اقشار مختلف دیگر حضور داشتند.

ادامه مطلب...

1همایش یک روزه بین المللی جهان عاری از خشونت و افراطی گری در سارایوو در تاریخ 19 آذرماه با حضور سخنرانانی از ایران ، صربستان ، کرواسی و بوسنی و هرزگوین به کار خود پایان داد. در این همایش که به ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و با حمایت شهرداری شهر سارایوو ، گروه روشنفکران 99 ، انستیتو بوشنیاک، مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه سارایوو و انجمن دوستی بوسنی و ایران صورت گرفت ، سخنرانان از افزایش خشونت و افراطی گری در سطح منطقه ای و بین المللی ابراز نگرانی کردند. همایش با حضور اقشار مختلف مردم سارایوو در محل برگزاری آن در انستیتو بوشنیاک همراه بود.

ادامه مطلب...

IMG_1

همایش یک روزه «سنت معنوی» در شهر موستار در آخرین روز سال 1392، روز پنجشنبه 29 اسفند به ابتکار مؤسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و اداره مفتی گری موستار برگزار شد.

برگزاری این همایش به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت سناد میچی اویچ، درویش و پژوهشگر تاریخ فرهنگی و تصوف بود. در این همایش نظیف افندی غریب، محمدعلی برزنونی، مبینا موکر، احمد زیلجیچ، علیا دلبراویچ، سعید عابدپور، ابراهیم کایان، سامیر بگلراویچ، زلاتکو زونیچ، آلن کالایجیا، حسن امین اویچ، معمر کودریچ و عمار امام اویچ مقالات خود را ارایه دادند.

ادامه مطلب...

plakat_Bosnjak_sajt

نخستین همایش بین المللی عبدالله بوشنیاک، شارح فصوص الحکم روز یکشنبه به کار خود پایان داد. در این همایش بین المللی به مدت دو روز در سارایوو سخنرانانی از ترکیه، ایران و بوسنی و هرزگوین به بررسی تفکر عبدالله بوشنیاک، یکی از مهم ترین نمایندگان مکتب ابن عربی در دوران عثمانی پرداختند.

همایش با همکاری دانشگاه استانبول، شهرداری قونیه و مؤسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد و طی دو روز بیش از 30 مقاله ارایه شد.

ادامه مطلب...

              JAMIZAT_21همایش هویت اروپایی بوشنیاک روزهای 16 و 17 اردیبهشت 1390 در محل مرکز اسلامی زاگرب برگزار شد. این همایش در چهارچوب همایش های سالیانه این مرکز، امسال با مشارکت موسسه پرپورود زاگرب، انستیتو ابن سینا و جامعه اسلامی کرواسی برگزار گردید. برنامه همایش در ساعت 18 با تلاوت آیات قرآن کریم توسط قاری ممتاز عزیز علیلی، امام اصلی مسجد زاگرب آغاز شد. سپس جواد یوگونچیچ، رییس موسسه پرپورود زاگرب در سخنانی گفت: بوشنیاکها متعلق به

ادامه مطلب...

15_god_deytona_REKTORAT_publika

در تاریخ 18 و 19 ژانویه 2011 با سازماندهی دانشگاه سارایوو، همایش علمی تحت عنوان "بوسنی و هرزگوین – 15 سال بعد از قرارداد صلح دیتون " برگزار گردید. در این همایش ، 33 مقاله ارایه گردید و 32 نفر از این تعداد سخنرانی ارایه کردند. همایش برای خود این وظیفه را معین کرد تا به گفتگو پرداخته و به ارزیابی نتایج تاثیراتی بپردازد که دیتون بر زندگی مردم و حکومت بوسنی و هرزگوین دارد. هدف همایش آن نبود تا وارد بررسی خاصی گردیده و تنها خود قرارداد دیتون را مورد بررسی قرار دهد . این همایش بدون درنظر گرفتن شرایط تاریخی ، سیاسی و وضعیتی که منجر به عقد قرارداد شد ، به کار پرداخت. واقعیت این است ، مشکلات بسیار بزرگی از این نوع وجود دارد که منجر به عقد قرار داد دیتون شد. از جمله؛ این قرارداد تحمیلی بود ، پاسخی به تجاوز علیه حکومت و سرزمین بوسنی و هرزگوین است، و این که متجاوزان ، روسای جمهور صربستان و کرواسی ، اسلوبودان میلوشویچ و فرانیو توجمان بوده و قرارداد، شاهدی آشکاری بر تایید ماهیت بین المللی جنگ است و این مساله را مشخص می کند که جنگ با قرارداد بین المللی صلح خاتمه یافت ، ولی حق ویژه برای اجرا و کنترل قرارداد را دولتهای متجاوز نیز بدست آوردند ، در حالی که قرارداد مبتنی بر دیدگاه جنگ داخلی تدوین یافته و نه بر اساس تجاوز به کشور مستقل و مورد شناسایی سازمان ملل . این وضعیت که ، قرارداد دیتون را به عنوان قرارداد غیر عادلانه توصیف می کند ، بر اساس واقعیت حقوقی و نرمهایی است که روابط بین الملل را تنظیم می کند. قرارداد دیتون ، نشانگر راه حلهای تحمیلی قدرتها علیه قربانی نسل کشی و تجاوز بود.

ادامه مطلب...