joguncic dzevadإِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ(7)جَزاؤُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها أَبَداً رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ ذلِکَ لِمَنْ خَشِیَ رَبَّهُ(8) «سوره ۹۸: البينة ، جزء ۳۰»

جواد یوگونچیچ ، خدمتگذار فرهنگ و دین در کرواسی و بوسنی و هرزگوین در پی بیماری سرماخوردگی حاد جهان باقی را وداع گفت. فقدان چنین مردی با ویژگیهای چند بعدی ضایعه ای بزرگ برای مسلمانان منطقه است. جامعه مسلمانان کرواسی و بوسنی و هرزگوین فردی را از دست داد که به سختی بتوان جایگزینی مانند او را پیدا کرد. او مظهر عشق و ایمان به کار بود و خود را خدمتگذار ناچیز دینی و فرهنگی می دانست. جواد یوگونچیچ 66 ساله ، متخصص مجربی در عرصه مهندسی انرژی ، آب و محیط زیست بود . فعالیتهای او به عنوان یک متخصص در کشورهای منطقه بالکان نقش اساسی در بهبود وضعیت محیط زیست داشت و علیرغم اشتغال به کارهای تخصصی خویش ، شب و روز در پی آن بود تا با حرکتی و اقدامی ، جامعه مسلمانان را به سمت شناخت بیشتر تاریخ ، هویت و دین هدایت کند

روحیه متواضعانه و شناخت عمیق او به تاریخ ، ادبیات و مسایل دینی ؛ شور و انگیزه بالایی را برای فعالیت پیش آورده بود. او در هیاهوی دعواها و نزاعهای منافع مالی ، هیچگونه چشمداشتی به مسایل مالی در فعالیتهای فرهنگی و دینی نداشت. او می گفت این فعالیتها زکات او است و امیدوار است خداوند این فعالیتها را قبول کند. جواد فردی بدون تکبر ، متواضع ، دارای بصیرت و شناخت عمیق از تحولات جهان اسلام و منطقه و اهل تساهل و تسامح و گفتگو بود. هدف او این بود روزی مرکز اسلامی زاگرب تبدیل به مرکز مهم گفتگوهای فکری و دینی در اروپا شود.
جواد از سن 16 سالگی یکی از اعضای ثابت مجلس اسلامی توزلا بود . از دهه هشتاد میلادی در شهر زاگرب کرواسی فعالیت می کرد. در طی بیش از 50 سال خدمت فرهنگی بدون مزد و بی منت ، نقش مهمی در اعتلای فرهنگی ، علمی و دینی مسلمانان کرواسی و بوسنی و هرزگوین ایفا کرد. این فعال فرهنگی با ویژگی ممتاز مدیریت و نظم ؛ صدها همایش و میزگرد و معرفی کتاب ، برنامه های فرهنگی ، انتشارات ، بورسیه دانشجویان بوشنیاک ، ایجاد فرصتهای مطالعاتی برای پژوهشگران و اجرای برنامه های دینی سهم بسزایی در ارتقای آگاهی جامعه انجام داد. جواد رییس انجمن بوشنیاکهای زاگرب ، نماینده بوشنیاک در شورای اقلیتهای کرواسی و عضو فعال مجلس اسلامی زاگرب بود. او به دور از رویکرد به ناسیونالیسم مذهبی و یا افراط گری بود. جواد هر چند سالها مدیر انجمن بوشنیاکهای زاگرب بود و فعالیت زیادی برای شناسایی و شناخت بهتر هویت بوشنیاکها داشت ، در سیاست و تفکر سیاسی ناسیونالیست نبود. جواد هر چند علاقه زیادی به برگزاری برنامه های دینی با محتوای آیینی یا فکری داشت ، به دور از افراط گرایی دینی بود. او در شناخت فرهنگ و دین ، دیدگاه عقلانی داشت و هیچگاه ایمان خود را به نان و مقام نفروخت. بخاطر همین روحیه جواد ، جاذبه و دافعه داشت. دست اندرکاران حرفه ای عرصه فرهنگ و دین که همراهی خود را با ناسیونالیسم دینی و افراط گری نشان می دهند ، به جواد به چشم رقیبی سخت نگاه می کردند. برای این افراد باور این که فردی روزانه ساعتها برای رضای خدا وقت و انرژی می گذارد ، سخت بود.
در فرهنگ و تاریخ بوشنیاکها جواد یوگونچیچ یکی از عزیزترین گوهرهای این منطقه است. او با کار و فعالیتش ، به تاریخ و هویت بوشنیاک حیات بخشید . او برای رسیدن به چنین مقامی از خویش گذشت و منیت خودش را زیر پا گذاشت. او در راه ارزشهای بزرگی چون توحید ، دیانت ، عشق و آزادی بوشنیاکها تلاش کرد. او رسالت خود را که انتقال پیام ، شناخت و ارایه آگاهی به جامعه اش بود ، انجام داد. جواد به همه آموخت مسلمان بودن یعنی پذیرش مسوولیت و پذیرش حق و بوشنیاک بودن یعنی شناخت تاریخ و فرهنگ خویش می باشد. او رسالتی را که پیش از این بزرگان بوشنیاک بر دوش داشتند ، بر دوش می کشید و اکنون پس از جواد بار سنگین این رسالت مانده است. جواد نشان داد مسلمانی به ظاهرسازی ، دین فروشی و افتادن در دام ناسیونالیسم و افراطی گری نیست. او مسلمانی را در عشق به انسانها ، در گشادگی و باز بودن ، در ترویج ارزشهای فرهنگی و در سادگی و لبخند معنا کرد. فقدان جواد ضایعه ای بزرگ برای بوشنیاکها است.
آقای جواد یوگونچیچ سالها رئیس جامعه مای بوشنیاکهای زاگرب و عضو مشیخت جامعه اسلامی کرواسی و شورای مرکزی انجمن پرپورود بود و نیز مدیر مسئول و سردبیر سالنامه پیسموهرانا و نیز عضو هیات تحریریه مجله بولتن جامعه اسلامی زاگرب بود.