1

برنامه اهداء جایزه مسابقه مقاله نویسی «ایران را بشناسیم... » روز پنجشنبه 19 اسفند 1395 (مصادف با 9 مارس2017) در سالن اجتماعات موسسه ابن سینا در سارایوو برگزار شد. مسابقه مقاله نویسی ایران را بشناسیم از چند ماه قبل به ابتکار برنامه دیالوگ این از تولیدات شبکه جهانی سحر و همکاری انجمن مطالعات ایران ، موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و حضور هنری گالری اصفهان برگزار گردید.


این مراسم با نواختن نی و دکلمه اشعاری از مثنوی توسط پرویز محمدی ، مدیر گالری اصفهان آغاز شد، سپس مجری برنامه نرمین هوجیچ در باره برگزاری مسابقه مقاله نویسی و تعداد مقالات رسیده صحبت کرد. در ادامه برنامه زلاتکو دیزدارویچ ، دیپلمات و روزنامه نگار بوسنیایی در باره ایران سخنرانی کرد. وی گفت: ایران یقینا نه از جنس کشورهای عربی و نه از جنس کشورهای غربی است. تا زمانی که به ایران نروید هیچگاه آن را از درون حس نخواهید کرد. ایران همانند یک کتاب شاعرانه است که باید از ظاهر آن به باطن راه یابید.
دیزدارویچ افزود : ایران کشور گوناگونی ، تنوع نژادی ، تفکر حماسه ای و قدمت و تاریخ است. هیچ کشور مسلمان در منطقه مانند ایران برای تاریخ و فرهنگ گذشته خود اهمیت قائل نیست. ایرانیان در نگاهداشت میراث تاریخی قبل از اسلام همانقدر اهتمام دارند که در باره میراث اسلامی، و از اینرو این مساله به تداوم هویت ایرانی کمک کرده و این هویت ملی مهمترین عامل وحدت این کشور است.
اجرای موسیقی توسط پرویز محمدی و اجرای غزلی شورانگیز از مولوی بخش دیگر برنامه بود. وی این غزل را به دو زبان فارسی و بوسنیایی اجرا کرد که با استقبال حاضران مواجه شد.
در ادامه برنامه ، مجری برنامه با ارایه توضیحات بیشتر در باره محتوا ، تعداد و کار ارزیابی مقالات گفت : در مجموع از 23 مقاله رسیده ، سه مقاله برتر انتخاب شد که به ترتیب نفر اول آقای ودران اوبوچینا از شهر رییکا در کرواسی است، نفر دوم خانم فاطمه کمالی از ایلیاش و نفر سوم خانم مایده چهاییچ از سارایوو می باشند. مقاله خانم قانتا عابدپور نیز خارج از مسابقه مورد تقدیر هیات داوران قرار گرفت.
نرمین هوجیچ در ادامه برنامه از مدیر نمایندگی صدا و سیما آقای ناصری درخواست کرد تا جوایز را به برندگان مسابقه اهدا کند. پس از اهدای هدایا به نفرات اول تا سوم و مقاله برتر خارج از مسابقه ، مقالات برگزیده خوانده شد. نخستین مقاله توسط خانم قانتا عابدپور خواند شد. وی در مقاله خود به ایران به عنوان یک جهان فرهنگی تاکید کرد و گفت : ایران یک سرزمین و جغرافیای سیاسی صرفا نیست بلکه بیشتر و مهمتر از آن یک جهان فرهنگی با دیدگاهها و ارزشهای خاص خود است. این جهانی فراتر از مرزهای ایران می باشد. جهان فرهنگی ایران جهان تنوع قومی ، زبانی و تلفیق فرهنگها و تمدنهای مختلف است و جهان ایرانی در این برداشت نه شرقی و نه غربی ، بلکه هم دارای معنویت شرقی و عقلانیت غربی است.
در ادامه مقاله خانم مایده چنگیچ مقاله خود را خواند. وی در مقاله خود به شیوه گفتگو یک مادر با فرزند خود می کوشد تا گوشه ای از تاریخ ایران را توضیح دهد. در مقاله خانم چنگیچ آمده است ، ایران کشوری با تداوم فرهنگی است . زبان فارسی ، زبانی است که قبل از اسلام به آن صحبت می شده و ایرانیان توانستند علیرغم فشار اعراب ، زبان و هویت خود را نگاه دارند.
مقاله دوم از خانم فاطمه کمالی بود. در این مقاله نویسنده با اشاره به سنت نوروز می گوید : سنت نوروز ریشه در تاریخ کهن ایرانیان دارد. این سنت به شکل عجیبی با هویت ایرانی و با تمامی ادیان حاضر در فلات ایران آمیخته است و راز ماندگاری دارد . این ماندگاری نوروز به دلیل پیوند آن با طبیعت و با فطرت و جان انسانها است.
مقاله اول منتخب از آقای ودران اوبوچینا در باره شرح خاطره وی از سفر به ایران است. وی در این نوشته ادبی می آورد : ایران سرزمین کویرهای خلوت ، کوچه های خلوت و اشعار عاشقانه ، خیابانهای پر از ترافیک خودرو ، غذاهای خوشمزه ، قناتهای طولانی پرآب ، سرزمین رنگها و تنوع آداب و رسوم و گوناگونی ها و سرزمین تعارف و میهمان نوازی است. ایران خاطره ای است که در طی عمر چند هزار ساله آن همچنان زنده است و این زندگی ناشی از ترکیب تاریخ ، فرهنگ ، جغرافیا و همزیستی ادیان در این سرزمین در همه جای آن پیدا است.
در ادامه برنامه با حضور آقایان قادری ، محمدی و ناصری ؛ به تمامی مقالات ارسالی جایزه ای نیز اهدا شد. در طول برنامه فیلم مستند آقای دراژان دیزداوریچ از سفرش به ایران پخش گردید . حدود صد نفر در این همایش شرکت کردند و بعد از اتمام برنامه ، از حاضران به صرف چای و شیرینی و غذای مختصر پذیرایی شد.

2

3456781011121314151617

 plakat esej