1

ظهر روز شنبه مورخ 29 مهرماه همایش سراسری «مسلمانان اروپایی بوشنیاک بین اسلام هراسی و افراط گرایی» توسط سازمان فاطمه و موسسه ابن سینا با حضور حدود 400 نفر از اعضای فعال و مسئولین سازمان و حزب اس دی ای در سالن همایش های هتل ترمه الیجا سارایوو برگزار شد. در این همایش ابتدا خانم دکتر کنلا زوکو رئیس سازمان فاطمه و نماینده مجلس فدراسیون و عضو شورای ریاست حزب سخنرانی کردند.


خانم دکتر زوکو ضمن تشکر از زنان فعال سازمان و حزب بویژه مسئولین شاخه های سازمان در کانتونها و شهرهای مختلف بوسنی، از حمایت علمی و معنوی موسسه علمی پژوهشی ابن سینا نیز قدردانی نمود و در ادامه اشاره ای به موضوع همایش کرد و گفت: اسلام هراسی و افراط گرایی دو لبه یک قیچی اند و هر دو معضل و چالش بزرگی برای مسلمانان بخصوص مسلمانان بوسنیایی که در شرایط خاصی بسر می برند، هستند. درواقع بوشنیاکها در میان چکش و سندان قرار گرفته اند. چکش همان اسلام هراسی است که بر ما تحمیل می شود و سندان، تروریسم و افراط گرایی است. ما باید تلاش کنیم که در همه شرایط اعتدال را رعایت کنیم و نگذاریم که اسلام هراسی و تروریسم در عزم و اراده ما خلل ایجاد کند. وی در ادامه بر ضرورت حفظ خانواده و اصرار بر تربیت سنتی در این دوران پرچالش تاکید کرد و بر ضرورت پافشاری بر اصول اخلاقی و دینی و دوری از هر نوع افراط و تفریط تاکید نمود».
در ادامه آقای آسم سارایلیچ یکی از معاونین حزب و نماینده مجلس کشور طی سخنان کوتاهی فعالیت‌های سازمان فاطمه را بسیار ارزشمند و بی‌بدلیل توصیف نمود و گفت: «تفاوت بین بانوان فعال در این سازمان با دیگر اعضای حزب در این است که آنها بر مبنای نیت خیر و پاک و بدون چشمداشت و بدون اینکه صرفاً دنبال پست و مقامی باشند، به کارهای خود می پردازند و موفق هم هستند».
آقای باقر عزتبگویچ عضو شورای ریاست جمهوری در سخنرانی خود اذعان نمود «عناصر و مولفه های فرهنگ اسلامی بخش جدایی ناپذیر عناصر تشکیل دهنده فرهنگ و تمدن اروپایی هستند. مگر کسی می تواند نتایج خدمات علمی دانشمندان مسلمان را از علم و تمدن غرب امروز جدا کند. کافیست ابن سینا و خوارزمی و بیرونی و رازی و.... را به یاد داشته باشیم. در این میان مسلمانهای افراطی چون داعشی ها دارند در زمین دشمنان اسلام بازی میکنند. تنها هدف داعش، قرار دادن مسلمانان در مقابل جهان و مردم دنیاست. آنها عمدا این اقدامات را انجام می دهند و خوراک تبلیغاتی لازم را بر تبلیغات علیه اسلام و مسلمانان فراهم می سازند. با این حال آنها یک اقلیت در دنیای اسلام هستند و ما به عنوان اکثریت باید پاسخ های قاطع و روشنی در مقابل اتهامات و ادعاهای دشمنان داشته باشیم.
وی در ادامه گفت حدود سی میلیون مسلمان در اروپا عدد کمی نیست و ما باید بکوشیم مشکلات درونی خودمان را حل بکنیم و متحد باشیم و در این صورت دیگران هم به توانایی های ما احترام خواهند گذشت. ما نیاز به یافتن فرمول همزیستی با مسیحیان و دیگر اروپایی ها داریم چرا که اروپا تنها به مسیحیان اختصاص ندارد. اگر شما تاریخ و فرهنگ اروپا را مطالعه کنید و تاریخچه آن را به درستی بررسی کنید، متوجه خواهید شد که بدون ورود مسلمانان به اروپا و حضور آنها در این قاره، آنچه امروز از آن به عنوان فرهنگ اروپایی یاد می شود، هیچ وجود خارجی ای نداشت. آنچه امروز اروپایی ها از آن به عنوان هویت خود یاد می کنید در واقع زیرساخت های آن متعلق به هویت و فرهنگ مسلمانان است ریاضیات، نجوم، زیست شناسی، فلسفه و موسیقی فقط بخش هایی از مولفه هایی است که مسلمانان با خود به اروپا آورده اند. مسلمانان اروپا در این قاره تازه وارد نیستند بلکه صاحب فرهنگ اروپایی هستند. اسلام هراسی تنها یک بخشی از بیگانه هراسی است که تنفر و تعصب بی جا را ترویج می دهد. بر اساس اینگونه تفکرهای نادرست و تندرو، امروز حتی عیسی مسیح هم نمی توانست به اروپا بیاید، چرا که شکل و شمایلش مثل کسانی است که از کشورهای عربی می آیند و یا مریم مقدس اجازه تحصیل در دانشگاه سوربن را نداشت چرا که از پوشش استفاده می کرده است».
در بخش آخر این همایش، خانم دکتر فاهیرا فیزیج-چنگیچ در سخنرانی خود گفتند: «بوشنیاکها قوم اروپایی هستند و از جایی نیامدند و در فرهنگ و تمدن اروپا شریک اند. تاریخچه بوشنیاکها از قرون وسطی تاکنون نشان می دهد که این مردم مسلمان هرگز افراط گرایی را نمی پذیرفتند و اصلاً در روحیات و فرهنگ ایشان رویکردهای افراط گرایی وجود نداشته است. ما باید هویت سنتی و دینی خود را حفظ کنیم. و در این میان زنان مسولیت های زیادی دارند. ما باید ابتدا مادر باشیم و بعد استاد و سیاستمدار».

23456789