IMG_3در قالب سلسله نشست های ماهانه ابن سینا، میزگرد علمی بررسی سیاست خارجی ایران روز چهارشنبه ساعت 18 در محل مؤسسه علمی و پژوهشی ابن سینا با سخنرانی آقای امیر حاجی کادونیچ، سفیر سابق بوسنی و هرزگوین در تهران برگزار شد.

ر ابتدای جلسه، آقای نرمین هوجیچ، مجری نشست، ضمن خوش آمدگویی و تشکر از حضار به اهمیت و به روز بودن موضوع این نشست اشاره کرد و گفت: همان گونه که استحضار دارید، در ماه ژوئن سال جاری انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران برگزار شده و این رخداد مورد توجه افکار عمومی جهان گردید. ایران کشور بزرگ و یکی از بازیگران مهم در سطح جهانی و منطقه ای است و نیز کشوری است که از نظر ما بوسنیایی ها نیز به دلیل روابط حسنه ای که از دوران جنگ و پس از آن با این کشور داشتیم، حایز اهمیت است و لذا این رخداد سیاسی در ایران و مسایلی که در همین روزها تیتر اصلی رسانه های جهان است و به این کشور تغییرات در فعالیت های دیپلماسی آن ما را بر آن داشت، نشست حاضر را به موضوع عنوان شده اختصاص دهیم.

آقای هوجیچ در ادامه مهمان و سخنران نشست را معرفی کرد و گفت: مسایل مختلفی در زیر عنوان موضوع ما ممکن است قرار گیرد و امید است به برخی پاسخ های جدید برسیم در رابطه با ساختار سیاسی ایران و نحوه تعیین و اجرای سیاست های خارجی این کشور و همچنین تحلیل از تغییرات جدید و تأثیر آن در مسایلی چون برنامه هسته ای و مذاکرات مربوط به آن، مسأله گفتگو با امریکا، بحران های منطقه ای و جهانی ای که ایران می تواند در حل و فصل آن نقش مؤثری ایفا کند. البته یکی از سؤال های مهم ما در این میان رابط دوجانبه ایران و بوسنی است که حد اقل بعد اقتصادی آن ظاهرا رضایت بخش نبوده و تا چه حدی از قوه مجریه جدید جمهوری اسلامی ایران می توانیم انتظار بهبود این روابط را داشته باشیم؟

در ادامه، سخنران این نشست، آقای حاجی کادونیچ با اشاره به تغییرات سیاسی ایران گفت: انتخاباتی که منجر به ریاست جمهوری آقای روحانی شد، نشانی از مشارکت فعال مردم و رقابت شدید بین گروه ها و جریان های مختلف سیاسی بود. هر چند کسی در دور اول فکر نمی کند روحانی رای بیاورد. پیروزی حسن روحانی نتیجه توافق گروه های اصلاح طلب و بخشی از جریان راست عمل گرا بود و دوران پایانی بر جریان راست گرایان اصول گرا بود.

حاجی کادونیچ در باره ماهیت تصمیم گیری در ایران گفت: ایرانی ها به دلیل تجربه و فرهنگ سیاسی، توانایی فوق العاده ای در حفظ نظم سیاسی و وحدت دارند. تغییراتی که در ایران نیز رخ می دهد، نتیجه همین اجماع ملی و بویژه نقش رهبری است. رهبری ایران و رییس جمهور با هم رابطه خوبی دارند و سخنانی که ریس جمهور بیان می کند، نتیجه یک توافق کلی است و باید به این سخنان اهمیت و وزن سیاسی داد.

سفیر سابق بوسنی و هرزگوین در ادامه گفت: تغییرات استراتژیک در زمینه مصالحه با امریکا در کوتاه مدت رخ نخواهد داد. روحانی و تیم او از تجربه، دانش و مهارت سیاسی و دیپلماتیکی برخوردارند و رسیدن به توافقی با غرب دور از انتظار نیست. ایران به دنبال بمب اتمی نیست و بر این مساله رهبری و ریاست جمهوری تاکید دارند و به نظر می رسد غرب باید از این فرصت استفاده کند.

وی با اشاره به مساله روابط ایران و امریکا گفت: روابط ایران و امریکا در فاصله بین دو نقطه تنش تا آشتی بوده است، بی آن که از خط قرمز عبور کند، نه آشتی صورت گرفته و نه جنگی. ایرانی ها همواره مواظب بودند از خط قرمز عبور نکنند و به ویژه آغازگر تنش و یا جنگی نباشند. ایران در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی به توافقی با بوش پدر رسید و در آن زمان روابط اقتصادی بین دو کشور چنان رشد کرد که امریکا پنجمین شریک تجاری ایران شد. بنابراین امکان توافق با امریکا در سیاست خارجی ایران جایگاه خود را دارد بی آن که منافع ملی تهدید شود. در باره مسایل هسته ای، تجربه خود آقای روحانی در زمانی که این مذاکرات را اداره می کرد، مهم است. وی نشان داده سیاستمداری است مایل به تفاهم و توافق با غرب. در چند دوره توافقی که ایران با اروپا در سعدآباد و سپس در بیانیه تهران با ابتکار ترکیه – برزیل توافقاتی انجام شد، امریکایی ها از این بیانیه ها حمایت نکردند.

آقای حاجی کادونیچ با اشاره به روابط عمیق ایران و سوریه گفت: سوریه دوست ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی است و عمق استراتژیک منافع ایران را تشکیل می دهد. سیاست خارجی ایران در این کشور تغییراتی نخواهد داشت و شاید در این دوره ایرانی ها از شیوه های گفتگو و روند صلح آمیز برای پایان بخشیدن به بحران سوریه استفاده کنند.

سفیر سابق بوسنی در ایران گفت: روابط ایران و بوسنی در ابعاد مختلف هم تراز نیست. ایران و بوسنی در زمینه های علمی و فرهنگی روابط خیلی خوبی دارند. در بوسنی نهادهایی چون مؤسسه ابن سینا، ملاصدرا و کالج فارسی فعالیت خوبی دارند. ما سالیانه شاهد حضور اساتید و دانشجویان بوسنیایی در همایش ها و دوره ها و فرصت های مطالعاتی در ایران هستیم و شاهد کمترین مشکل در این باره می باشیم. عقد معاهده همکاری بین دانشگاه سارایوو و تهران از مهم ترین دستاوردهای بین دو کشور است و دانشگاه تهران آماده انجام طرح های تحقیقاتی با طرف بوسنیایی است. ولی سطح روابط اقتصادی در سطح پایینی قرار دارد. یکی از مهم ترین اولویت های سیاست خارجی دو کشور باید گسترش سطح روابط اقتصادی باشد. ایرانی ها دوستدار مردم بوسنی هستند و این کشور از ظرفیت بالایی در زمینه های مختلف اقتصادی برخوردار است. هم اکنون آقایان طاهریان و ترکان، هر دو از افراد نزدیک به رییس جمهور ایران و در مقام های بالایی هستند. آقای طاهریان، مشاور سیاسی رییس جمهور و آقای ترکان رییس گروه مشاوران و رییس مناطق آزاد است و بنابراین باید از افرادی که نسبت به بوسنی علاقه دارند، خوب استفاده کرد. بایستی دوره چهار سال آینده را دوران تغییرات، گسترش روابط ایران و غرب، گسترش سطح همکاری های اقتصادی با جهان و از جمله بالکان و بوسنی دانست و ما بوسنیایی ها باید از فرصت های لازم استفاده بکنیم.

در پایان سخنان آقای حاجی کادونیچ سؤالاتی در باره مسایل مختلف سیاست خارجی ایران مطرح شد. در این برنامه حدود 50 نفر از شهروندان بوسنیایی شرکت کرده بودند./

 

IMG_1IMG_2