vjera_i_moral_Gorazde_1aروز جمعه 16 فروردین 92 از ساعت 20 در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی گوراژده میزگرد «دین و اخلاق» همراه با معرفی کتاب «مبادی اخلاق در قرآن کریم» نوشته آیت الله جوادی آملی که با ترجمه احمد زیلجیچ اخیراً توسط مؤسسه ابن سینا در سارایو به چاپ رسیده، برگزار شد.آقای دکتر محمدعلی برزنونی مدیر مؤسسه ابن سینا و استاد دانشگاه در بخش اول سخنان خویش به این مطلب اشاره نمود که بشر با دو دسته سؤال روبرویند:

یک دسته که کهنه شدنی و روزآمد هستند و با گرفتن پاسخ، از حافظه ها نیز پاک می شوند و دسته ای دیگر که همیشگی و کهنه نشدنی اند و تا انسان، باقی است این دسته سؤال ها نیز باقی اند. درواقع این سؤال های کهنه ناشونده، جزء مسایل اساسی انسان ها هستند که مولوی و حافظ و سایر بزرگان نیز به آن اشاره کرده اند. چرایی دین داری و اخلاق داشتن و... از این دسته هستند. بحث از رابطه دین و اخلاق به عنوان دو مسأله ی همیشگی انسان نیز از همین سنخ است. وی در ادامه توضیحاتی پیرامون چهار نوع رابطه متصور بین دین و اخلاق ارائه داد که عبارت اند از تباین، تقابل، عام و خاص و بالاخره رابطه تعامل. ایشان در ادامه، در باب تعامل و تأثیر و تأثر متقابل دین و اخلاق نسبت به یکدیگر مباحثی را ارائه کردند.

آقای نرمین هوجیچ توضیحاتی پیرامون کتاب مبانی اخلاق در قرآن داد و بر اهمیت این کتاب تأکید نمود. این کتاب، در واقع تفسیر موضوعی ای است که توسط یکی از برجسته ترین عالمان دینی ایرانی تقریر یافته ست. وی در ادامه به برخی فصل های این کتاب مهم، اشاره کرد و گفت: این کتاب ارزشمند در اصل تفسیر قرآن است، اما در عین حال مؤلف محترم به آرای اندیشمندان بزرگ اسلامی مثل فارابی و ابن سینا و ملا صدرا شیرازی نیز توجه داشته و بخش ویژه ای برای طرح دیدگاه های آنان در نظر گرفته است. برای مطالعه گزارش مشروح این نشست، به بخش مقالات و سخنرانی های علمی در این جا مراجعه فرمایید.

vjera_i_moral_Gorazde_2vjera_i_moral_Gorazde_4