IMG_vjera_i_moral_1

روز جمعه 9 فروردین 93 از ساعت 18:30 در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی بانویچی میزگرد "دین و اخلاق" همراه با معرفی کتاب مبانی اخلاق در قرآن نوشته آیت الله جوادی آملی که با ترجمه احد زیلجیچ اخیرا توسط مؤسسه ابن سینا در سارایو به چاپ رسیده، برگزار شد.

 

با برگزاری این برنامه همکاری های خوب مؤسسه ابن سینا با جامعه اسلامی شهر بانویچی تداوم یافت و حضور مستمعان نسبتا زیاد در این برنامه، نشانگر لزوم برگزاری نشست هایی از این قبیل است.

در ابتدا توضیحاتی توسط مجری برنامه؛ آقای زیاد چاوچیچ (دبیر جامعه اسلامی شهر) داده شد. وی مهمانان برنامه را معرفی کرد و در مورد خود کتاب نیز سخن گفت.

سپس محمد افندی موییچ حافظ کل قرآن کریم با تلاوت آیاتی از این کتاب آسمانی مجلس را زینت بخشید.

آقای دکتر محمدعلی برزنونی مدیر مؤسسه ابن سینا و استاد دانشگاه در بخش اول سخنان خویش به این مطلب اشاره نمود که بشر با دو دسته سؤال روبرویند: یک دسته که کهنه شدنی و روزآمد هستند و با گرفتن پاسخ، از حافظه ها نیز پاک می شوند و دسته ای دیگر که همیشگی و کهنه نشدنی اند و تا انسان، باقی است این دسته سؤال ها نیز باقی اند. درواقع این سؤال های کهنه ناشونده، جزء مسایل اساسی انسان ها هستند که مولوی و حافظ و سایر بزرگان نیز به آن اشاره کرده اند. چرایی دین داری و اخلاق داشتن و... از این دسته هستند. بحث از رابطه دین و اخلاق به عنوان دو مسأله ی همیشگی انسان نیز از همین سنخ است. وی در ادامه توضیحاتی پیرامون چهار نوع رابطه متصور بین دین و اخلاق ارائه داد که عبارت اند از تباین، تقابل، عام و خاص و بالاخره رابطه تعامل. ایشان در ادامه، در باب تعامل و تأثیر و تأثر متقابل دین و اخلاق نسبت به یکدیگر مباحثی را ارائه کردند.

آقای سعاد مراهورویچ توضیحاتی پیرامون کتاب مبانی اخلاق در قرآن داد و بر اهمیت این کتاب تاکید نمود، بویژه این که کتاب حاضر در واقع تفسیر موضوعی ای است که توسط یکی از برجسته ترین عالمان دینی ایرانی تقریر یافت.

آقای چاوچیچ، مجری برنامه، در بین دو سخنرانی بخش هایی از کتاب قرائت کرد و گروه کر جامعه اسلامی بانویچی با خواندن دو الهیه بر زیبایی و طراوت مجلس افزودند.

برنامه حدود یک ساعت و نیم به طول انجامید و با رضایت و تحسین حاضران همراه بود.

برای مطالعه گزارش مشروح این نشست، به بخش مقالات و سخنرانی های علمی در این جا مراجعه فرمایید.

 

vjera_i_moral_4vjera_i_moral3