1نشست علمی با عنوان «فلسطین ، مساله اصلی خاورمیانه» در مورخ نهم تیرماه از ساعت30/18 الی 30/20 در موسسه علمی و پژوهشی ابن سینای سارایوو برگزار شد. در این برنامه خیرالدین سمون ، روزنامه نگار و دیپلمات بوسنیایی گفت : در تحولاتی که طی چند سال اخیر رخ داده ، اسراییل با استفاده از آشوب و جنگهای منطقه ای به دنبال گسترش برنامه قدیمی خود در ایجاد اسراییل بزرگتر می باشد. تفکر صهیونیستی از نیل تا فرات با گروه داعش و تجزیه در عراق و سوریه امکان پذیر می شود. اسراییلی ها از گروههای اسلام گرای افراطی به نفع خود استفاده می کنند.


وی افزود : فلسطین بیش از هر زمانی تنها مانده است . رژیم های عربی به آرمان فلسطین پشت کرده اند. امریکا که می تواند تغییری در صحنه بین الملل انجام دهد ، بیش از هر زمانی تحت فشار نیرو و لابی قدرتمند صهیونیستها است. از سوی دیگر اگر خانم هیلاری کلینتون بر سر کار بیاید ، نخستین اقدام او تحکیم ارتباطات با نتانیاهو خواهد بود.
خیرالدین سمون با تاکید بر تحولات سوریه و عراق گفت : در این دو کشور امریکاییها و اسراییلی ها به هدف خود رسیده اند. اکنون ما با کشورهایی روبرو هستیم که دچار تجزیه داخلی هستند و اگر مبارزه علیه داعش هم به موفقیت برسد ، این قدرتها از وجود گروههای اسلام گرای سلفی به نفع خود کمال استفاده را خواهند برد.
سخنران با تاکید بر دیدگاه آیت الله خامنه ای در باره آینده اسراییل گفت : ایران با تفکر صهیونیستی اسراییل و اشغالگری آن مشکل جدی دارد. اگر در اسراییل قدرتی بر سرکار بیاید که ایده صهیونیسم را کنار زده و انتخابات واقعی برگزار کند و در این انتخابات تمامی مردم فلسطین در داخل و خارج سرزمینهای اشغالی شرکت کنند ، آن موقع از نظر رهبری ایران می توان به امید راه حلی برای فلسطین بود و گرنه راه حل دیگر مقاومت مردم فلسطین علیه اشغالگران است.
در ادامه برنامه محمد حماد کاردار سفارت فلسطین در سارایوو گفت : روز قدس مساله مهمی برای برجسته کردن این شهر تاریخی است. قدس یا اورشلیم ، قدمتی بیش از 5500 سال دارد و کنعانیان آن را تاسیس کرده اند. قدس شهر مقدس تمامی ادیان است و قدس شرقی دارای مهمترین آثار تاریخی است و دو مکان بسیار مقدس برای مسیحی ها ومسلمانها می باشد.
وی افزود : ما دهه های متمالی است با اشغالگران مبارزه می کنیم امید چندانی به بسیاری از کشورهای عربی نداریم. شرایط بسیاری دشواری را داریم . کشورهایی مانند عراق و سوریه و حتی مصر درگیر گروههای تندروی تروریستی هستند و این نیروهای تروریستی از درون مشکلات بسیار زیادی ایجاد می کنند. اکنون مساله فلسطین بعد ظهور داعش و سایر گروهها تبدیل به مساله دوم کشورهای جهان اسلام شده است و این وضعیت کاملا به نفع اسراییل است.
کاردار سفارت فلسطین با تاکید بر مقاومت مردم فسلطین برای آزاد سازی قدس گفت : کرانه غربی رود اردن ، غزه و قدس شرقی باید از محاصره آزاد و در اختیار دولت فلسطینی قرار گیرد، این حداقل خواسته ما در این مرحله است.
گفتنی است در این برنامه عده کثیری از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان شرکت کرده بودند. در پایان سخنرانی ، سوال و جواب در باره آینده فلسطین مطرح شد و هر دو سخنران از وضعیت دشوار فلسطین ، ضعف کشورهای عربی ، عدم تمایل امریکا در حل موضوع فلسطین سخن گفتند.
پس از پایان نشست، مراسم افطار با حضور 70 نفر از مهمانان موسسه برگزار شد.

 

23456789