1رضا قلیچ خان، سفیر جمهوری اسامی ایران در بوسنی و هرزگوین ترور سردار قاسم سلیمانی را تروریسم دولتی دانست که به دستور شخص ترامپ رییس جمهور امریکا علیه یک مقام بلند پایه ایرانی صورت گرفت. ترور سلیمانی، فرمانده بسیار تاثیرگذار در مبارزه با داعش و انهدام حکومت خودخوانده آن در سوریه و عراق نشانه خشم امریکا از میزان نفوذ ایران در منطقه و در مبارزه با تروریسم است.

ادامه مطلب...

plakat 1a

موسسه علمی پژوهشی ابن سینا برگزار می کند:
میزگرد آن لاین با موضوع پیامدهای بین المللی ترور سردارسلیمانی.
سخنرانان رضا قلیچ خان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین؛ خیرالدین سمون، دیپلمات و روزنامه نگار و نرمین هوجیچ، مجری و کارشناس
زمان: چهارشنبه 3 دی ماه 1399 (23 دسامبر 2020)
ساعت 14 به وقت بوسنی و هرزه گویین
لینک شرکت در این جلسه:
https://www.facebook.com/IbnSinaSarajevo 

knjiga mubina na albanskomکتاب مقامات انبیا از دیدگاه عرفانی عطار، نوشته خانم دکتر مبینا موکر به زبان آلبانیایی در کوزوو منتشر شد. این کتاب بخشی از پایان نامه دکترای زبان و ادبیات فارسی خانم دکتر مبینا از دانشگاه تهران می باشد. این کتاب چندین سال قبل برای بار نخست در موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا سارایوو به زبان بوسنیایی منتشرشد و اکنون این کتاب با ترجمه دکتر سلیم سلیمانی از بوسنیایی به آلبانیایی توسط انتشارات گیلان در کوزوو منتشر شد. خانم دکتر مبینا موکر از پژوهشگران موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و نویسنده چندین کتاب درباره عرفان و تصوف از جمله زندگی و آثار شیخ قایمی بابا می باشند.

1aکاظم ذوقی بارانی مدیر موسسه علمی-پژوهشی ابن سینا و اعضای همراه، امروز با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران، ضمن احترام به یادمان شهدای ایرانی در بوسنی و‌هرزگوین، دفتر یادبود شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای را امضا کردند.
شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران هفته پیش در حومه تهران به دست عوامل ناشناس ترور شد. مقامهای امنیتی ایران، رژیم صهیونیستی را عامل این ترور ناجوانمردانه می دانند.

ادامه مطلب...

سمپوزیوم افول و ظهور قدرتها در سیستم بین الملل
وبینار – موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا
23 نوامبر2020 

سیاست ژئوپلیتیکی ایالات متحده آمریکا در غرب بالکان
بحث حاضر در رابطه با سیاست ژئوپلیتیکی ایالات متحده در غرب بالکان است. تا زمانی که ما نتوانیم تصویر درستی از وضعیت ژئوپلیتیکی یک کشور داشته باشیم. تحلیل سیاست های منطقه ای و مقیاس های پایین تر از آن بی فایده خواهد بود. بر این اساس بحث ما شامل دو قسمت خواهد بود. بخش نخست تبیین وضعیت ژئوپلیتیکی ایالات متحده است و بخش دوم به موضوع بالکان خواهد پرداخت.

ادامه مطلب...

uspon i pad mociنشست فیس بوکی موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو تحت عنوان " افول و ظهور قدرتها در نظام بین الملل " به صورت زنده برگزار می شود. در این نشست زلاتکو دیزدارویچ، دکتر امیر حاجی کادونیچ، عثمان سفتیچ و دکتر کاظم ذوقی بارانی شرکت می کنند. موضوعات بحث سخنرانان؛ زلاتکو دیزدارویچ : امریکا، سیستم بین الملل و خاورمیانه ؛ دکتر امیر حاجی کادونیچ : سیستم بین الملل و رقابت امریکا و چین ؛ عثمان سفتیچ : امریکا و گروهای افراطی اسلام گرا و دکتر کاظم ذوقی بارانی : ژئوپولتیک امریکا در غرب بالکان . تاریخ برگزاری همایش در 23 نوامبر ، از ساعت 17 در نشانی فیس بوک موسسه Log in to https://www.facebook.com/IbnSinaSarajevo به صورت آن لاین است. از علاقمندان به این مباحث برای تماشای این نشست دعوت به عمل می آید.

صفحه1 از69