Znakovi85 86جدیدترین شماره فصلنامه نشانه های زمان 85/86 در سارایوو منتشر یافت. این شماره از فصلنامه اختصاص به بررسی زندگی و آثار علمی محمد فواد سزگین ،دانشمند فرهنگ و تمدن اسلامی دارد. مقالات دیگر این فصلنامه در باره نقد سنت گرایی سید حسین نصر از سعید عابدپور ؛ جستجو برای مفهوم مقدس در ادبیات معاصر از شهاب یارخان ، بررسی زندگی یک صوفی معاصر بوسنیایی ، سید استریک از خانم سانلا کرهیچ ، مساله دین و سکولاریسم در بین اقلیتهای دینی خاورمیانه از فرانسیس کمپل ، ساختار حقوق بشر در روابط بین الملل از ماهر محرم اویچ و سایر مقالات دیگر اختصاص دارد.
فصلنامه نشانه های توسط موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا از سال 1376 بطور منظم در سارایوو ممتشر می گردد.

f030287c 5347 40e7 a82c cc7c48ec01ffمیزگرد موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا روز جمعه ساعت ۱۸ با عنوان روز قدس سمبل مقاومت از طریق پخش زنده فیس بوکی در بوسنی و هرزگوین برگزار گردید. در این میزگرد که بیش از چند هزار نفر بیننده در شبکه فیس بوکی داشت، سخنرانان درباره اهمیت روز قدس سخنرانی کردند. در ابتدای برنامه نرمین هوجیچ، مجری برنامه اشاره ای به نام گذاری روز قدس توسط امام خیمنی ره در سال 1979 کرد.

ادامه مطلب...

dan Kudsa 2020میزگرد " قدس، سمبل مقاومت " به مناسبت فرا رسیدن روز قدس، جمعه بیست و دوم می در محل موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار می شود.
در این برنامه که از ساعت ۱۸ آغاز می گردد، رزاق نامورا، سفیر محترم فلسطین و محمود حیدری، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و نیز آقای آودوو حبیب رئیس انجمن دوستی بوسنی و فلسطین به سخنرانی می پردازند.
این برنامه بصورت ویدیو کنفرانس و آنلاین از فیس بوک پخش خواهد شد.
از عموم علاقمندان برای شرکت در این برنامه مجازی دعوت به عمل می آید.

filipovic komemor 1محمد فیلیپویچ، استاد بازنشسته دانشگاه سارایوو، نویسنده، مورخ فرهنگ و یکی از تاثیر گذارترین روشنفکران مسلمان بوسنیایی در سن 91 سالگی درگذشت. فیلیپویچ یکی از روشنفکران برجسته با تفکر انتقادیو فلسفی بود. از برجسته ترین اساتید گروه فلسفه دانشگاه سارایوو بود. رویکرداو به مسایل اجتماعی و سیاسی از زمان حکومت کمونیستی یوگسلاوی بارز بود. وی در سال 1967 یکی از مهمترین آثار خود را در بازیابی هویت بوسنی و هرزگوین و هویت مسلمانها تحت عنوان "روح بوسنیایی در ادبیات" منتشر کرد.

ادامه مطلب...

شماره یکمراسم مردمی بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جماعت علمای اهل سنت عراق، ریس العلمای سابق بوسنی و با حضور صدها نفر از علاقه مندان به انقلاب اسلامی جمعه شب در سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین برگزار شد.

ادامه مطلب...

1 20200206 084639 070میزگرد بررسی طرح معامله قرن و آینده فلسطین با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و فلسطین، سفیر پیشین بوسنی و هرزگوین در کرواسی و اردن در سالن اجتماعات موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد.
در ابتدای این برنامه نرمین هوجیچ، کارشناس برنامه کلیاتی از طرح معامله قرن را برای حاضرین قرائت و از سخنرانان خواست تا نظرات خود را پیرامون آن بیان کنند.

ادامه مطلب...

صفحه1 از67