IMG_3014یست و چهارمین نشست موسسه ابن سینا روز چهارشنبه اول اکتبر ( 9 مهرماه ) با بررسی موضوع تحولات خاورمیانه و امنیت بین الملل با سخنرانی زلاتکو دیزدارویچ روزنامه نگار و دیپلمات سابق بوسنیایی برگزار شد . دیزداوریچ در این نشست گفت : تحولات خاورمیانه تحت تاثیر منافع ژئواستراتژیک قدرتهای بزرگ برای دسترسی به منابع ارزان انرژی می باشد. در این بازی قدرت گروههای اسلام گرای افراطی نقش ویژه ای در پیشبرد اهداف غرب برای تخریب ساختار سنتی سیاسی خاورمیانه و شمال افریقا دارند. تحلیل وضعیت خاورمیانه بدون تحلیل مساله نفت و گاز و دلار و رژیمهای وابسته به هژمونی غرب امکان ندارد و باید با دید عمیقی به علل این تحولات پرداخت.

دیزداوریچ با اشاره به تحولات سالهای اخیر گفت : سازمانهای اطلاعاتی غربی در لیبی به تجهیز و آموزش نظامی القاعده پرداخته و این نیروها که بالغ بر 14 هزار نفر بودند بعد از سقوط قذافی به مالی رفتند و پس از مالی ، غرب این نیروها را به مرزهای سوریه از طریق کمک و همکاری کشورهای منطقه نظیر عربستان سعودی و ترکیه منتقل کرد تا به اصطلاح نیروهای دولت آزاد سوریه را تشکیل دهند. بنابراین این غرب است که در اصل گروههای افراطی نظامی را تشکیل داده و اکنون هم کاملا نحوه مبارزه با داعش نامعلوم است. بنظر من هدف غرب در اصل بتدریج حمله به حکومت سوریه با عنوان مبارزه با داعش است. هر حکومتی که در خاورمیانه خارج از حوزه نفوذ غرب قرار داشته باشد به عنوان حکومت یاغی معرفی می شود. این همان برخوردی است که غرب سالیان دراز با ایران و سوریه می کند و هدف این است کشورهای خاورمیانه کاملا در چارچوب منافع غرب قرار گیرند.

این روزنامه نگار بوسنیایی با اشاره به وضعیت ناآرام خاورمیانه گفت : آنچه که رسانه های جهان از سوریه و عراق تصویر می کنند ، مخالف واقع است. در سوریه سالها تحت حکومت بشار اسد رژیمی سکولار حاکم بود که شرایط خوب همزیستی برای اقوام و پیروان سایر ادیان ایجاد کرده بود. سوریه بدهی خارجی نداشت و طبقه متوسط مرفهی در این کشور زندگی می کرد و فرهنگ و مناسبات اجتماعی مناسبی و آزادی نسبی برقرار بود. حکومت سوریه در موقعیتی بهتر از تمامی کشورهای عربی دیگر قرار داشت و از اینرو مورد حمله غرب و کشورهای عربی همسایه اش قرار گرفت.

دیزدارویچ با بررسی امنیت بین الملل گفت : نگرانی استراتژیستهای امریکا عمدتا خطر چین است و تغییر نقشه سیاسی خاورمیانه برای هموارسازی دسترسی و محاصره روسیه و چین انجام می شود. تحولات اخیر نشان داده چین و روسیه بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک شده اند و این امر با حضور کشورهایی چون ایران و هند و برزیل به شکل گیری قطب بندی جدید احتمالا منجر می شود.

IMG_3009IMG_0003