IMG_2601میزگرد «بررسی بحرانها و چالشهای جهان اسلام» روز چهارشنبه مورخ 23 جولای در محل موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا برگزار شد. مجری برنامه نرمین هوجیچ در آغاز با اشاره به رخدادهای ناگوار در خاورمیانه گفت : در ماهها و روزهای اخیر مواجه با تحولات مهمی در خاورمیانه هستیم. از سویی افراط گرایان در سوریه و عراق به جنایتها و اقدامات وحشیانه دست می زنند و از سوی دیگر غزه زیر بمباران اسراییل قرار دارد و همه روزه دهها غیر نظامی به شهادت می رسند. در این میان باید پرسید علت این بحرانها چیست ؟ چرا مسلمانان در مناطق مختلف از جمله خاورمیانه و شمال افریقا چنین در حالت بحرانی می باشند.

سخنان مدیر موسسه :

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى و َجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَ قَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ»/حجرات13

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات خالصانه حضار محترم در این ماه خدا، ماه رمضان، ماه نیایش و نجات، ماه رحمت و آمرزش، و تقدیر از تشریف¬فرمایی حاضرین در جلسه ، بخصوص دو سخنران گرامی برنامه آقایان دکتر جمال نیاتوویج و خیرالدین سومون، مطالبی را به اختصار و به اجمال تقدیم حضورتان می کنم؛

موسسه علمی پژوهشی و فرهنگی ابن سینا معطوف به پرداختن و پردازش و روشنگری در مبانی فکری و اندیشه ای در مسائل فرهنگی، اجتماعی، فلسفی و عرفانی است و لذا مخاطب را در معرض آراء و اندیشه های ناب و اصیل اسلامی و انسانی قرار می دهد تا خود مسیر روشنایی و نور را انتخاب کند. و این درسی است که از قرآن آموخته ایم؛ «َبَشِّرْ عِبَادِ * ٱلَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ ٱلْقَوْلَ فَيَـتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ» و در این مسیر خداوند تبارک و تعالی در قرآن از کم فروشان و آنهایی که حق مطلب و حق تحلیل و نتایج مطالعات علمی خود را تماماً اظهار نمی دارند بخوبی یاد نمی کند« وَيْلٌ لِّلْمُطَفِّفِينَ».

به نظر می رسد بزرگترین مصیبت جهان اسلام که به واسطه دوری از روح حقیقی اسلام و قرآن می باشد، «افراط گرایی» و «بی¬تفاوتی» است؛ افراط گرایی دیگران و بی تفاوتی ما...!! در سوره مبارکه البقرة آیه 143 آمده است «وَكَذلِكَ جَعَلناكُم أُمَّةً وَسَطًا لِتَكونوا شُهَداءَ عَلَى النّاسِ وَيَكونَ الرَّسولُ عَلَيكُم شَهيدًا»یعنی شما را نیز، امت میانه‌ای قرار دادیم تا بر مردم گواه باشید؛ و پیامبر هم بر شما گواه است.

در اینجا «امه وسط» یعنی پرهیز از هر نوع مصداق افراط مثل خشونت و تکفیر و پرهیز از هر نوع مصداق تفریط یعنی بی تفاوتی و بی تعهدی، غفلت و درنگ نسبت به سرنوشت هم نوعان خودمان و بدتر از همه و همه چیز عافیت طلبی و دنیاطلبی. و این مستلزم نکته دومی است که انسان های آزادیخواه همیشه در وسط میدان هستند و صحنه را تا ظلم و ستم است ترک نخواهند کرد. و این نکته ای است که سعدی علیه السلام به زیبایی هر چه تمام و به نظم چنین فرموده است:

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی.

بنابراین اگر سکوت و بی تفاوتی عملی سران جوامع اسلامی در خصوص مسأله کشتار و نسل کشی مسلمانان در فلسطین، صبرا و شتیلا و قانا نبود هرگز جنایات سربرنیتسا در کشور شما اتفاق نمی افتاد و اخیراً مسلمانان روحینگی میانمار و طی روزها و هفته های اخیر علیه مردم بی گناه و بی پناه سوریه، عراق و در غزه مظلوم.

البته که جرم افراط بیشتر از تفریط است چون افراط نفرت انگیزتر و پردافعه تر است. افراط بزرگترین بدعت و انحراف از صراط مستقیم است. تکفیر و افراط محصول تفکر ضدعرفانی و ضدفلسفی است. غرب با رادیکالیزه کردن جریان های اصیل اسلامی و سیاست نخ نما شده مصادره، بدنبال تبدیل و تغییر بیداری اسلامی به بیزاری اسلامی در نزد افکار عمومی و تشنه معنویت اسلامی است و در این مسیر از سیاست استعماری تفرقه بیانداز و حکومت کن به شدت و به کرّات استفاده می کند. و متأسفانه الان به گونه ای شده که اسلام و مسلمانان هم موضوع مورد منازعه شده اند و هم طرف منازعه!. و براستی چه کسی از این آشوب سازی ها و بحران سازی ها سود می برد؛

اسرائیل از هر نوع آشوب در منطقه و جهان اسلام برای تشدید حملات علیه غزه و مردم مظلوم و محروم آن استفاده می کند. چون مسأله اشغالگریِ قدس شریف از اولویت رسانه ای و تبلیغاتی می افتد و توجه کامل افکار عمومی متوجه سایر بحران های منطقه ای می شود. چنانکه دیدیم و شنیدیم. بیاییم برای یک بار هم که شده برای اظهار و ابراز همدری با شهدای مقاومت فلسطین نه یک دقیقه سکوت که یک لحظه در عمق جانمان فریاد بکشیم؛ فریاد علیه محرومیت، محدودیت و مظلومیت. فلسطین امروز سخت محتاج فریاد ماست نه سکوت ما...!! محتاج اقدام عملی ماست و نه اشک و گریه و ناله و زاری ما...

خداوند به همه توفیق بندگی و شناخت و درک حقیقت را عنایت فرماید، انشاء الله.

 سخنان دکتر جمال نیاتویچ:

سخنران بعدی دکتر جمال نیاتویچ به بررسی سیاست اسراییل در خاورمیانه و علل کشتار مردم غزه پرداخت وی گفت : تجاوز اسراییل به غزه و کشتار مردم غیر نظامی به ثبات و امنیت بیشتر این دولت منجر نمی شود بلکه آتش تنش و جنگ را در منطقه شعله ور می سازد. حتی اگر جنگ در این لحظه قطع شود نتایج انسانی و صدمات فیزیکی تا مدتهای زیادی برجای خواهد ماند. هدف تجاوز اسراییل ، نسل کشی تدریجی مردم غزه است . جنایات اسراییل را اگر با جنایات دولت نازی آلمان مقایسه کنیم ، اقدامات دولت آلمان در مقابل دشمنان خود انسانی تر بنظر می رسد. جنایتکاران اسراییل برای انتقام مرگ سه نوجوان اسراییلی تاکنون بیش از 650 نفر را کشته اند . دولت آلمان دراوج جنگ در مقابل یک سرباز آلمانی یک صد نفر را می کشت.

وی در ادامه با اشاره به توافق موقت ایران و کشورهای غربی در باره فعالیت اتمی گفت : موفقیت در رسیدن به توافق کلی ایران با غرب به تغییرات وسیع در روابط بین الملل منجر می شود. ایران و امریکا دو سه ماه قبل از آغاز گفتگوهای اتمی اخیر که سال گذشته میلادی آغاز شد در آستانه ورود به جنگ بودند ولی سیاست منطقی و واقع گرایانه ایران ، بهانه امریکا و سایر کشورهای غربی برای فشار و حمله را خنثی کرد. موازنه قدرت در خاورمیانه با ورود ایران به هم خواهد خورد . اسراییل یکی از مخالفان توافق نامه ژنو بود و آن را اشتباه تاریخی خواند. از سوی دیگر همکاری ایران و ترکیه و سایر کشورها در قالب اکو فرصت تاریخی برای این کشورها فراهم می کند تا قدرت اقتصادی مهمی را تشکیل دهند.

استاد دانشگاه سارایوو در ادامه افزود : سیاست امریکا نسبت به مساله فلسطین بنظر می رسد حمایت از تشکیل دولت فلسطین می باشد ولی این سیاست بسیار ضعیف دنبال می شود. این موضوعی است که در سخنان اوباما و جان کری دیده می شود. ولی این تناقض پابرجا است چگونه امریکا اکنون اقدامی در مقابل جنایات اسراییل نمی کند.

 سخنان خیرالدین سومون:

در ادامه میزگرد خیرالدین سمون سفیر سابق بوسنی و هرزگوین در ترکیه و مالزی و معاون سفیر یوگسلاوی در زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران گفت : مدیر موسسه ابن سینا در سخنان خود گفت گریه صرفا کافی نیست. وی در واقع تمامی سخن را گفت. کافی نیست گریه کنیم یا سخنرانی کنیم. من به سخنان رجب طیب اردوغان در محکومیت حمله اسراییل به غزه اعتمادی ندارم. تا زمانی که ترکیه همکاری نظامی خود با اسراییل را قطع نکند و تا زمانی که جنگنده های اف 16 را به اسراییل ندهد ، ترکیه متحد اسراییل باقی می ماند. بله گریه ما و گریه اردوغان و دیگران از مدینه (عربستان سعودی) کافی نیست، باید کاری کرد.

روزنامه نگار بوسنیایی در ادامه گفت : اسراییل از نظر سیاسی بازی را می بازد. فلسطینی ها بیش از 10 سال است ابتکار سیاسی و دیپلماتیک را در دست دارند و اسراییل تاکنون هیچ طرح سیاسی را ارایه نداده است. فلسطین اکنون عضو سازمان ملل است و این دستاورد بزرگ برای فلسطین می باشد. حمله اسراییل به غزه به انزوای بین المللی آن منجر می شود. این مساله حتی ممکن است به سقوط دولت اسراییل منجر شود. 90 درصد روشنفکران اسراییلی به دنبال صلح و ثبات دایم با فلسطینیها هستند ولی آن یک درصد قدرت را در دست دارند . رسانه های مهم جهان در دستان این ده درصد حامیان اسراییل قرار دارند و ما صداهای ناراضیان را نمی شنویم.

خیرالدین سمون افزود : بیش از 40 سال قبل زمانی که عرفات در سازمان ملل صحبت کرد من حضور داشتم و آن موقع احساس غرور کردم. اکنون وقتی می بینم فلسطین به عنوان دولت در سازمان ملل حضور دارد و وقتی متوجه باشی چگونه با مخالفتهای امریکا و اسراییل ، فلسطینیها به اینجا رسیده اند جای افتخار است. ما با تحریم محصولات ساخت اسراییل نقش مهمی در مبارزه مردم فلسطین خواهیم داشت. این سلاحی است که اسراییل از آن می ترسد. از سوی دیگر آشتی حماس و فتح منجر به تشکیل دولت مشترک شد و این ضربه مهمی به اسراییل بود. اسراییل در حمله اخیر از نظر نظامی شکست خورده است. اسراییل در نهایت قدرت از نظر سلاح قرار دارد ولی این ارتش در مقابل حماس زمین گیر شده است. حماس و حزب الله مقاومتی نشان داده اند و شکستی در ارتش اسراییل ایجاد کرده اند که بسیار مهم است. قدرت موشکی حماس که گفته می شود ایران به آنها کمک کرده توان این نیروی مقاومت را بالا برده است. بنابراین من این عملیات اخیر اسراییل علیه غزه را شکست دوم اسراییل بعد از شکست در مقابل حزب الله می دانم.

 

IMG_2595IMG_2585IMG_2572

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

U srijedu, 23.07.2014. godine u prostorijama Naučnoistraživačkog instituta „Ibn Sina“ u Sarajevu, s počtkom u 18 sati, održana je 23. redovna tribina „Ibn Sina“, na temu „Islamski svijet danas – krize i izazovi“.

Na početku tribine, govoreći o razlozima za odabir teme, voditelj Nermin Hodžić naglasio je kako su ranijih godina ramazanske tribine Institutu „Ibn Sina“ bile posvećene nešto suptilnijim i profinjenijim temama, ali u aktuelnome trenutku luksuz je baviti se metafizičkim postignućima vjernika-postača, dok se muslimani bore za svoju temeljnu egzistenciju i biološki opstanak.

U nastavku, prisutne je poozdravio i novi direktor Naučnoistraživačkog instituta „ibn Sina“ u Sarajevu dr. Rohoullah Ghaderi. Naglasivši kako je današnje stanje muslimana daleko od onoga kakvom bi trebao voditi islam svojim temeljnim naučavanjima, dr. Ghaderi je ukazao na moguće razloge takvoga stanja. Potcrtao je potrebu za umjerneošću i uzdržavanjem od svih oblika ekstremizma, ali i ravnodušnosti i nezainteresovanosti. Osvrnuvši se na najnovije događaje u Palestini, Ghaderi je podsjetio i na Srebrenicu, ali i Mijanmar i stravične zločine koji se vrše nad tamošnjim muslimanima uz zaglušujuću šutnju svjetske javnosti. Na kraju, izrazivši spremnost i želju da Institut „Ibn Sina“ i ubuduće bude mjestom susretanja različitih mišljenja, mjestom razgovora i dijaloga, pozvao je na suosjećanje s narodom u Gazi i dodao kako nije suza dovoljan oblik podrške.

 

Prof.dr. Džemal Najetović, vanredni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, govorio je o palestinskome pitanju, njegovoj genezi, međunarodno-pravnim aspektima, i najaktuelnijim događajima u Palestini, odnosno na prostoru Gaze. U dijelu svoga izlaganja posvećenom najnovijoj izraelskoj ofanzivi na Gazu, prof. Najetović je potcrtao kako izraelska agresija u Gazi i ubijanje civila na tim prostorima nikako ne može polučiti veći stupanj stabilnosti ni sigurnosti izraelske države. Najetović je podsjetio i na stravične humanitarne posljedice ove ofanzive, kao i nijemom posmatranju bjelosvjetskih gospodara moći. Profesor Najetović uporedio je brutalnost izraelske, tobožnje, odmazde za ubojstvo trojice Izraelaca, te kazao kako ni nacistička Njemačka nije tako brutalno uzvraćala i ubijala šest ili sedam stotina za trojicu. U ovomk kontekstu Najetović je kritizirao ravnodušnost vlada arapskog svijeta i pohvalio Iran, ali i Tursku, odnonso premijera Erdogana kao pravog muslimanskog lidera koji je imao hrabrosti ponašanje Izraela navesti pravim imenom. Govoreći o ciljevima izraelskih invazija općenito, Najetović je naglasio pitanje teritorija i sužavanje životnog prostora kao ključni element. A zašto baš sada i na ovakav način Izrael napada, pitao se Najetović i ponudio nekoliko odgovora: približavanje Hamasa i Fataha i stvaranje palestinske vlade nacionalnog jedinstva, kao i snaženje pozicije Irana (kao jedne od krajnjih meta svjetskog impeirjalizma) – posebno u kontekstu bečkih prregovora oko iranskog nuklearnog programa i mogućeg otopljavanja odnosa na relaciji Teheran-Washington čemu se oštro protivi vlada u Tel Avivu. Profesor Najetović je, uprkos svemu, optimistično istaknuo tezu o nemogućnost rješavanja ovakvih konflikta vojnim putem i silom, te naglasio nužnost pregovaranja.

Mr. Hajrudin Somun, doajen bh. novinarstva i diplomatije, nekadašnji amabasador BiH u Maleziji i Tuskoj, te zamjenik ambasadora bivše Jugoslavije u Iranu, na početku svoga govorenja podsjetio je na rečenicu koju je nešto ranije izgovorio dr. Ghaderi: Suze nisu dovoljne. Mislim da ove riječu ustvari govore mnogo toga. Da, danas zasita nisu dovoljne suze, rekao je Somun. On se potom osvrnuo na riječi profesora Najetovića o osudi izraelskog zločina od starne >premijera Erdogana, kazavši kako ne vjeruje u vjerodostnojst Erdoganovog stava, sve dok Ankara ima tijesnu vojnu saradnju sa Izraelom. Napomenimo, samo u Turskoj i Izraelu se, mimo SAD-a, proizvode borbeni avioni tipa F16 koje koristi Izrael u invaziji na Gazu.

Somun je u nastavku svoga izlaganja ustvrdio kako je Izrael politički gubitnik, i to ne samo sada već u posljednjih deset godina. To je period u kojem Palestinci imaju velikog upjeha na planu političkih odnosa i diplomatije. Palestina je dans članica OUN-a, što je velika stvar. Ljudi širom svijeta sve više pružaju podršku Palestincima, a Izrael biva sve izolovanijim. Osim toga, prema navodima ambasadora Soluna, u samome Izraelu velika većina, možda čak i 90 obrazovanog stanovništva zaista želi mir i prestanak ugnjetavanja Palestinaca, ali ne treba zaboraviti koliko svjetskih medija kontrolišu izraelski lobiji i centri.

Prije četrdeset godina, bio sam u zgradi Un-a kada je Jaser Arefat držao govor, prvi govor palestinskog lider u UN-u. Bio sam ponosan tada, baš kao i sada kad vidim da se palestinska zastava vijori na East Riveru, uprkos opstrukcijama moćne Amerike i Izraela. Govoreći o načinima protivljenja izraelskoj politici, Somun je naglasio bojkotovanje izraelskih proizvoda kao veoma učinkovit vid suprotstavljanja. Pored gubljenja imidža u svjetskom javnom mnijenju, Izrael je suočen s još nekim poteškoćama: ujedinjenje Hamasa i Fataha i postizanje dogovora o vladi nacionalnog jedinstva, jačanje vojne i odbrambene moći Hamasa poslejdnjih godina – što se najboje vidjelo kod prethodne izraelske agresije, naoružavanje Hamasa raketnim sistemima za koje se tvrdi da dolaze iz Irana.

Tribina je završena oko 20 sati, nakon isrcpnih izlaganja predavača i nekoliko zanimljivh pitanja posjetilaca.