1برنامه معرفی کتاب " نکبت فلسطین " اثر خیرالدین سمون روز چهارشنبه مورخ 18 تیرماه ساعت 30/18 عصر در محل موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد.
در ابتدای این مراسم مدیر موسسه ابن سینا، دکتر روح الله قادری ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست مذکور گفت : اشغال فلسطین و توجیه این اقدام نامقبول توسط قدرتهای غربی ماهیت نظام بین الملل را نشان می دهد. کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی از شیوه های مختلفی برای انحراف افکار عمومی از مساله فلسطین استفاده می کنند. ظهور داعش و صدها گروه جنایتکار در خاورمیانه در راستای اهداف رژیم صهیونیستی می باشد.

وی افزود : پیام آیت الله خامنه ای (حفظه الله) ، «فلسطین برای همه مردم فلسطین و فلسطین از نهر تا بحر» است . بنابراین طرح جمهوری اسلامی ، برگزاری همه پرسی از ملت فلسطین برای تکلیف آینده این سرزمین است. این ملت حق دارد در یک همه پرسی عادلانه وضعیت خود را مشخص کند.
در ادامه رزاق نامور ، سفیر فلسطین در بوسنی و هرزگوین گفت : کتاب خیرالدین سمون درباره فلسطین مطالعه مهم تاریخی و سیاسی است. ارزش این کتاب این است که نویسنده آن عرب نیست و با احاطه به مساله فلسطین و بی طرفی علمی به موضوع پرداخته است.
سفیر فلسطین افزود : نکبت و بدبختی فلسطین تنها برای مردم این سرزمین نیست بلکه برای مسلمانها است که نتوانستند از یک ملت دفاع کنند. جنایاتی که علیه مردم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی در طی چندین دهه اعمال شده ، قابل بیان نیست .
نامور در ادامه گفت : ما در مبارزه با رژیم اشغالگر ، بین صهیونیستها و یهودیان تفاوت قایل می شویم . ما قرنها در همزیستی بین پیروان ادیان مختلف در فلسطین زندگی کرده ایم و ملت ما امید به پیروزی بر رژیم صهیونیستی دارد.
در ادامه خیرالدین سومون نویسنده کتاب گفت : هدف من نوشتن کتابی بر اساس اسناد و مدارک درباره فلسطین بود. کتابهای زیادی درباره فلسطین نوشته شده و بنابراین نگارش کتاب درباره فلسطین برای من یک چالش علمی و البته ادای دین به این ملت بزرگ است.
وی افزود : روز جمعه آخر ماه رمضان روز قدس است. بزرگداشت این روز مهم می باشد . باید به جنایاتی که علیه ملت فلسطین روا می شود و به کودکان و زنانی که بر اثر حملات هوایی کشته می شوند فکر کرد. فلسطینی ها بخش بزرگی از سرزمین خود را از دست داده اند. ولی فلسطین اکنون به عنوان یک موجودیت سیاسی شناخته شده و پرچم خود را دارد. اکنون با وجود اسراییل و حمایتی که امریکا از آن می کند، آزادسازی فلسطین مشکل است ولی رژیم صهیونیستی را با بایکوت و تحریم می توان تضعیف کرد . فلسطینی ها و طرفداران این ملت از نظام تحریم و بایکوت می توانند اسراییل را در فشار جهانی بگذارند.
پس از پایان این نشست مراسم افطار با حضور جمع کثیری از اساتید ، روحانیون و مدیران مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی برگزار شد. در این مراسم معاون رییس العلما آقای اسمایکیچ ، خیرالدین سومون ، محرم حسن بگویچ ، مسوول دفتر رییس العلما آقای رفعت ، محرم عمر دیچ ، منیب مگلالیچ و گروهی دیگری از اساتید، پژوهشگران و اعضای هیات تحریریه ابن سینا و مدیران مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی بوسنی شرکت داشتند. برنامه در یک فضای کاملاً دوستانه و صمیمی برگزار گردید. در انتهای افطار، دعای ختم سفره توسط آقای اسمایکیچ قرائت شد.

23456