1نشست علمی موسسه با موضوع «تحولات ژئوپولیتیک فلسطین» در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به تاریخ جمعه دوم تیرماه در محل موسسه ابن سینا راس ساعت 19 برگزار شد. در ابتدای این مراسم ، فیلم مستند پانزده دقیقه ای از تحلیل وضعیت کنونی فلسطین پخش شد. در ادامه نرمین هوجیچ مجری برنامه با اشاره به مبارزات مردم فلسطین برای رهایی از اشغالگران صهیونیست گفت:

فکر اختصاص روزی برای فلسطین در نخستین روزهای انقلاب توسط امام خمینی (ره) مطرح شد. این اقدام مهم باعث شده تا فکر رهایی فلسطین از یوغ اسراییل ، یک فکر جهانی برای مسلمانها باشد .

در ادامه این میزگرد آقای رزاق نامور ضمن تشکر از توجه موسسه ابن سینا به برگزاری این روز گفت : حضور موسسه ابن سینا در سارایوو و کل بوسنی به مانند نوری در تاریکی است و شما همواره توجه به کارهای جدی و موثر دارید. پاسداشت روز قدس نیز اقدام بسیار مهمی در توجه مردم به این فاجعه دردناک است. وی در ادامه گفت: بحران فلسطین وارد یک صد سالگی خود می شود. در واقع از زمان اعلامیه بالفور، این کشور بتدریج اشغال و سپس این اشغالگری گسترش یافت و به جایی رسیده که مردم فلسطین در کرانه غربی رود اردن و غزه در بدترین شرایط زندگی می کنند. روزی نیست که فلسطینی ها در وطن خود خون ندهند. کشورهای مسلمان و بالاخص کشورهای عربی به ما کمک می کنند ولی هیچ چیزی به اندازه خون جوانانی که در این سرزمین ریخته می شود برای ما دردناک نیست و هیچگاه نمی توان کمکهای مالی را با شهادت یک جوان فلسطینی برابر دانست.
سفیر فلسطین در ادامه صحبت خود گفت : مبارزه برای فلسطین صرف مبارزه اسلامی نیست ، یک مبارزه مقدس است که در آن مسیحیها هم هستند. فلسطین محل تولد حضرت عیسی (ع) و پیامبران دیگر است. ما نمی توانیم غیر از این فکر کنیم. در ماجرای ممنوعیت پخش اذان از مساجد که توسط رژیم صهیونیستی چند ماه قبل اعلام شد ، این روحانیون مسیحی بودند که در مخالفت با این تصمیم ، اذان را از بالای کلیساها منتشر کردند. این مخالفت برخی از روحانیون یهودی بود که مقابل تصمیم صهیونیستها ایستادند.
آقای رازق نامور گفت : مبارزه ما ، مبارزه ای است که مردم فلسطین تنها هستند. وقتی اسراییلی ها ، مردم غزه را زیر بمباران خود داشتند و یا در سایر مناطق فلسطینی ها را دسته دسته زندانی و یا می کشند ، فلسطینی ها تنها هستند. ما ناگزیر هستیم از روشهای سیاسی برای رسیدن اهداف خود استفاده کنیم و مساله تشکیل دولت فلسطین در سرزمینهای قبل از اشغال 1967 نیز یکی از این مسایل است. ما باید زمین و امنیت داشته باشیم و بعد به دنبال آزاد سازی سایر مناطق باشیم.
در ادامه برنامه ، دکتر جمال نیاتویچ از اساتید دانشگاه سارایوو طی سخنانی گفت : مبارزات مردم فلسطین برای رهایی از اشغالگری ، مبارزه ای سخت و دردناک است. تمامی مسلمانها و بویژه حکومتهای عربی به نوعی مسئول این وضعیت هستند. اگر کشورهای عربی ایستادگی می کردند ، چنین اتفاقی نمی افتاد . آنچه کشورهای عربی به عنوان کمکهای مالی به مردم فلسطین اختصاص می دهند ، کمک نیست بلکه تلاشی برای تبرئه خود از نقش تاریخی هست که در گذشته ایفا کردند.
دکتر نیاتویچ افزود : در مبارزات مردم فلسطین ، باید عنصر ملی در این سرزمین را دید. فلسطینی های مسیحی دوشادوش مسلمانها برای آزادی فلسطین می جنگند. بخشی از روشنفکران و روحانیون یهودی مخالف صهیونیسم هستند و بنابراین مساله فلسطین یک بعد جهانی و یک بعد ملی برای فلسطینی ها دارد.
در پایان برنامه چند سوال درباره وضعیت آمار جمعیت فلسطینی ها مطرح شد. سفیر فلسطین در سخنان پایانی خود گفت : مساله جمعیت مساله استراتژیکی است و اکنون جمعیت یهودیها و فلسطینی ها در منطقه بیت المقدس تقریبا برابر است. ولی از یک طرف ما اشغالگران تا بن دندان مسلح را داریم و از طرف دیگر مردم فلسطین که تنها سلاحشان لنگه کفش شان است. اگر بخاطر بیاورید در جریان انتفاضه دوم ، مردم با لنگه کفش به سمت آریل شارون که وارد محوطه مسجد الاقصی شده بود ، مقابله کردند و این آغاز نبردی نابرابر بود که منجر به شهادت هزاران فلسطینی شد.
برنامه موسسه ابن سینا ساعت 20:20 دقیقه به اتمام رسید و در ادامه برنامه افطار نیز در سالن غذاخوری کونیالی ، واقع در مرکز شهر برگزار شد.

2345678