1

نشست معرفی «کتاب شناخت، نخستین ارزش اسلام، در آمدی بر شناخت شناسی در اسلام» اثر دکتر رشید حافظویچ در مرکز اسلامی گوراژده مورخ 13 دسامبر (23 آذرماه) از ساعت 18:30 تا 20 برگزار شد.این برنامه با همکاری مفتی گری گوراژده و جامعه اسلامی شهر و موسسه علمی پژوهشی ابن سینا به عنوان یکی از مراسم های گرامیداشت ربیع الاول و زادروز پیامبر اکرم اسلام (ص) برگزار شد.

در ابتدای برنامه مفتی گوراژده آقای رمزیا پیتیچ ضمن خوش آمدگویی و تشکر از مهمانان بویژه استاد حافظویچ و موسسه ابن سینا، به اهمیت این نوع برنامه ها اشاره کرد و گفت: استاد ارجمند آقای دکتر حافظویچ جزو هدیه های خاص الهی به مردم ما و جامعه اسلامی است ولی متاسفانه ما آنگونه که باید و شاید از این نعمت بزرگ بهرمند نمی شویم و قدردان اش نیستیم. لذا امیدوار هستیم در آینده بیش از پیش بتوانیم از وجود ایشان بهره ببریم. آقای راسم افندی جافیچ امام جمعه شهر گوراژده نیز در سخنان کوتاه خود موسسه ابن سینا را برای حضار معرفی کرد و سپس بخشهایی از رزومه استاد حافظویچ را قرائت نمود.
در ادامه برنامه آقای نرمین هوجیچ از طرف موسسه ابن سینا ، از مفتی گوراژده بابت تشکیل این جلسه تشکر کرد و به همه حضار ماه ربیع را تبریک گفت و آنگاه بر اهداف و فعالیتهای موسسه ابن سینا تاکید کرد.
آقای دکتر رشید حافظویچ در سخنرانی خود گفت: خدای متعال با پیامبر اسلام خلقت خود را آغاز و نبوت را پایان بخشیده است. ما وارث چنین پیامبری هستیم و قرار بود بهترین امت هم باشیم که متاسفانه امروز که حال و روز خودمان را مشاهده می کنیم می بینیم که مصداق بهترین امت نیستیم. رهبرانی داریم که در گهواره اسلام و سرزمین وحی حکم می رانند و مشغول خرید تابلوهای نقاشی چند صد میلیون دلاری اند در حالیکه مردمان مسلمانی زیر بار فقر و ستم می زیند و یا زیر چکمه ظالمان از بین می روند. ما مسلمانها زمانی طلیعه دار علم و فرهنگ و تمدن بودیم ولی در چند سده اخیر وضعیت مان تغییر پیدا کرد. حالا این قضیه هم عوامل درونی دارد و هم عوامل بیرونی. من خیلی به عوامل بیرونی نمی پردازم چون برای همه روشن است. دوری ما از علم و دانش و گسترش قشری گری و جمود در جهان اسلام از جمله مهمترین دلایل به وجود آوردن حال و روز فعلی ماست. به هر حال ماه ربیع فرصتی برای یافتن راهی برای ایجاد همخوانی هر چه بیشتر بین زندگی ما و زندگانی پر برکت رسول اکرم ماست.

234