1روز چهارشنبه ساعت 19 در محل سالن اجتماعات موسسه ابن سینا در سارایوو ، برنامه روز قدس تحت عنوان " قدس ، نماد مقاومت " با سخنرانی رزاق نامور ، سفیر فلسطین در بوسنی و هرزگوین برگزار شد. در ابتدای این برنامه ، سرودی عربی در باره قدس برای حضار پخش گردید. سپس نرمین هوجیچ ، مجری برنامه در سخنانی با اشاره به اهمیت روز قدس و نام گذاری این روز توسط امام خمینی گفت :


تاریخ پنج هزار ساله این شهر نشان می دهد ، اینجا شهری است که محل مهمترین معابد و مکانهای مقدس تمامی ادیان است. قدس شهر مقدس مسلمانها ، مسیحیها و یهودیها است و متعلق به فلسطین است . ولی می بینیم چگونه صهیونیسم با استناد به خرافات و تحریف تاریخ آن را شهر صرفا یهودی می داند و برای توجیه جنایات خود بدان استناد می کند. وی در ادامه با توجه به کشتار روزانه مردم غزه و شهادت پرستار فلسطینی از وحشی گری رژیم اشغالگر سخن گفت.
در ادامه سفیر فلسطین در بوسنی و هرزگوین با اشاره به تاریخچه شهر قدس گفت : این شهر توسط کنعانیان تاسیس شد و در طول تاریخ دچار فراز و نشیبهایی شد. متاسفانه بعد از اشغال فلسطین در سال 1948 و بویژه اشغال قدس در سال 1967 ، قدس شهر آزاد نیست. این شهر نماد فلسطین و نماد مظلومیت آن است. شهری که جزو اراضی اشغالی است و هر گونه تغییر در یکپارچگی این شهر و یا افزودن آن به حکومت اسراییل غیر قانونی و بر خلاف تمامی قطعنامه های سازمان ملل است.
وی درادامه افزود: افق روشنی برای حل مساله بین فلسطین و اسراییل دیده نمی شود و اسراییل با تمامی وحشی گریها و تجاوزات خود با حمایت امریکا راه هر گونه راه حلی را بسته است. ما انتظاری از دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا برای حل موضوع فلسطین و بویژه قدس نداریم. او با اعلام این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر در کنار این حکومت غاصب ایستاده است. آمریکا شریک اسراییل در اقدامات تجاوزگرانه علیه مردم فلسطین است. ما از حمایت کشورهای اروپایی و سایر کشورها برخورداریم. نمونه اش تیم فوتبال آرژانتین است که از انجام بازی با اسراییل در شهر قدس سرباز زد و آن را سرزمین اشغالی دانست.
سفیر فلسطین در انتها گفت : ما مردم فلسطین از حق مشروع خود برای آزادی قدس صرف نظر نمی کنیم و آماده جانفشانی در راه آزادسازی این شهر هستیم. آماده نبرد و همچنین گفتگو و مذاکره در چهارچوب حقوق بین الملل برای آزاد سازی این شهر و سایر مناطق اشغالی هستیم. وی همچنین از نقش مستمر موسسه ابن سینا در اجرای برنامه های مهم از جمله روز قدس تشکر و قدردانی کرد.
- در این برنامه بیش از هشتاد نفر از شهروندان بوسنیایی از جمله اساتید دانشگاه ( دکتر شستانویچ ، دکتر جمال نیاتویچ ، دکتر حسنیا کامبرویچ ، دکتر کریم سوشیچ ، خانم عذرا قاسم اویچ ، خانم دکتر فاطمه لاچویچ و غیره) ، نمایندگان انجمن زنان فاطمه و کوثر و تعداد زیادی از دانشجویان و شهروندان علاقمند به این مراسم شرکت کرده بودند.
- مراسم ساعت 19 آغاز و تا ساعت 45/19 بطول انجامید.
- نمایندگان رسانه ها ، خبرگزاری فنا مربوط به فدراسیون بوسنی و هرزگوین ، خبرگزاری آناتولی و از برخی سایتهای خبری در این مراسم شرکت کرده بودند.

234567