IMG 9650مراسم معرفی کتاب زن مسلمان بوسنیایی در سالهای بین 1908 تا 1950 روز جمعه 18 آبان در محل دانشکده فلسفه شهر توزلا واقع در شمال بوسنی برگزار شد. در مراسم معرفی این کتاب که به همت جامعه بوشنیاک کرواسی و موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا منتشر شده است، ولاتکا دوگاچکی گفت :این دوره تاریخی تاثیرات زیادی بر جایگاه و منزلت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زنان بوشنیاک داشت.

بعد از ضمیمه بوسنی و هرزگوین تحت حکومت اتریشی و عقب نشینی عثمانی ها، تحولات تمدنی و فرهنگی وسیعی این کشور را در برگرفت که مستقیما زنان را تحت تاثیر خود قرار داد. این مساله تا 1950 ادامه داشت که در آن سال دستور منع استفاده زنان از روبنده صادر شد.

عمر حمزیچ، سخنران دیگر در جریات جنگ جهانی اول خانواده های بسیاری بدون مردان باقی ماندند. و این مساله باعث شد تا زنان برای امرار معاش به بیرون از خانه هایشان رفته و نان آور خانواده باشند. در این باره جامعه و خصوصا علمای دینی به دو گروه تقسیم شده بودند. برخی از علما مخالف حضور اقتصادی و فرهنگی زنان بودند و آن را مخالف سنت دینی ارزیابی می کردند. گروه دیگر علما، بر ضرورت تغییر دیدگاههای سنتی و نواندیشی در باره حضور زنان در جامعه بحث می کردند. این کتاب در واقع، گفتگوها، چالش ها و دیدگاهها در باره مساله زن در جامعه را مورد بررسی قرار می دهد.
عدنان یاهیچ، نویسنده کتاب در ادامه گفت : زنان در اوایل قرن بیستم میلادی در تمامی سطوح اجتماعی در حاشیه قرار داشتند. با استقرارنهادهای مدنی جدید مانند مدارس و دانشگاهها، انتشار روزنامه ها و کتابها و تحول کلی در روابط تمدنی بوسنی با غرب، سوالات نوینی مطرح شد. ضرورت حضور زنان در تعلیم و تربیت و تغییر روابط اقتصادی، بر تغییر منزلت اجتماعی زنان تاثیر کذاشت.
مدیر موسسه ابن سینا آقای دکتر ذوقی بارانی به همراه معاونت بین الملل این موسسه آقای نرمین هوجیج در این مراسم حضور داشتند. سعاد بربرویچ، رییس جامعه بوشنیاکهای کرواسی در پایان برنامه از مشارکت موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در انجام این پژوهش و انتشار آن تشکر و قدردانی کرد.

IMG 9639