photo 2019 02 01 13 47 44همزمان با آغاز دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در روز دوازدهم بهمن ماه محمود حیدری سفیر ایران در سارایوو از آقای خیرالدین سومون خبرنگار خبرگزاری رسمی یوگسلاوی که گزارشگری وقایع انقلاب اسلامی در سال 1357 را عهده دار بوده است قدردانی کرد.
حیدری در این نشست که در سفارت کشورمان در سارایوو برگزار شد گفت:

قلم موجود مقدسی است که خداوند متعال در قرآن مجید بدان سوگند خورده است و این قداست هنگامی تجلی می‌یابد که در راستای ارتقاء آگاهی انسانها به چرخش درآید و قلم آقای خیرالدین سومون در چهل سال قبل، در هنگامه آگاه سازی مردم یوگسلاوی سابق نسبت به اخبار و وقایع انقلاب اسلامی ایران بدین افتخار نائل آمده است.

حیدری اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران در چهل سال گذشته مسیر خود را با اتکاء به حمایتهای ملت طی کرده و برای صیانت از حقوق مشروع خویش در برابر قدرت های استکباری مقاومت کرده است و همواره در کنار ملتهای مظلوم قرار داشته که حمایتهای انساندوستانه جمهوری اسلامی ایران از مردم بوسنی هرزگوین در شرائط دشوار جنگ گواه آن است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین گفت: اینک که در اولین روز از چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بسر می بریم مایلم از خدمات چهل سال قبل جناب آقای سومون در عرصه خبر رسانی و وقایع نگاری انقلاب اسلامی برای مردم منطقه بالکان صمیمانه سپاسگزاری نمایم و نقش ایشان در تقویت پیوندهای دو ملت در سالیان بعد را نیز ارج بنهم.
آقای خیرالدین سومون خبرنگار سابق خبرگزاری رسمی یوگسلاوی در این مراسم گفت: اینجانب تنها فردی از سراسر منطقه بالکان هستم که در زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 در ایران حاضر بودم. هم اکنون نیز با حمایت موسسه ابن سینا کتابی تحت عنوان سفرنامه ای از ایران را آماده چاپ دارم. از این جهت از موسسه ابن سینا و آقای دکتر بارانی کمال تشکر را دارم.
وی افزود: آن زمان به عنوان خبرنگار خبرگزاری رسمی یوگسلاوی(تانیویک) در تهران بودم و در روز ورود امام خمینی در بهشت زهرا شاهد سخنرانی ایشان و عشق فراوان مردم به این شخصیت معنوی بودم و وقایع انقلاب ایران را لحظه به لحظه برای مردم یوگسلاوی مخابره می کردم.
آقای سومون افزود: برای من جای مباهات دارد که امروز بعد از چهل سال این خاطرات احیا شده است و در آن زمان کمتر خبرنگار یا دیپلمات خارجی بود که بتواند رسیدن ابن انقلاب به چهل سالگی را تصور کند.
وی اضافه کرد: خاطرات شیرین آن ایام من را شیفته ملت ایران نمود و لذا در سالیانی بعد که به وزارت خارجه یوگسلاوی پیوستم داوطلب عزیمت به ایران شدم و بعنوان معاون سفارت یوگسلاوی در تهران خدمت کردم.
شایان ذکر است آقای خیرالدین سمون سابقه سفیری کشور بوسنی هرزگوین در ترکیه و مالزی را نیز در کارنامه خود دارد.
در این مراسم که با حضور مدیر و اعضای موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا، رایزن فرهنگی و تعدادی از اعضای سفارت برگزار شد، لوح تقدیر و هدیه ای از سوی سفیر جمهوری اسلامی ایران به آقای خیرالدین سومون اهدا گردید.
در پایان این مراسم حاضرین با اهدای گل به مقام والای شهدای ایرانی بوسنی، ادای احترام کردند. 

تکمیلی