1

همزمان با ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتاب «سفرنامه ایران» آخرین تالیف خیرالدین سومون، روزنامه نگار، سفیر و دیپلمات برجسته بوسنیایی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در سالن انستیتو بوشنیاک سارایوو رونمایی شد.
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در مراسم رونمایی از کتاب "سفرنامه ایران" گفت:

دنیا شاهد است که چگونه برخی قدرتها به مدت چهل سال علیه انقلاب اسلامی ملت ایران تبلیغات مغرضانه کردند ولی با وجود تلاش های زیاد برای ترویج ایران هراسی نتوانستند به دوستی مردم نقاط مختلف جهان با ملت ایران خللی وارد کنند.
حیدری در ادامه به مناسبات فرهنگی ایران و بوسنی اشاره کرد و افزود: رشته های ناگسستنی پیوند دهنده دو ملت ایران و بوسنی هرزگوین بسیار فراتر از ارتباطات متعارف سیاسی و تجاری است چرا که از اشتراکات عمیق فرهنگی، فکری و معنوی ریشه گرفته است.
سفیر کشورمان با قدردانی از زحمات آقای خیرالدین سومون برای تالیف کتاب "سفرنامه ایران" اضافه کرد: از آقای سمون، فردی که چهل سال قبل راوی انقلاب اسلامی ایران برای مردم یوگسلاوی بوده است برای تالیف این کتاب ارزشمند قدردانی می کنم و همت ایشان را می ستایم.
ژلیکو ایوانکویچ نویسنده و شاعر بوسنیایی در این نشست گفت: آقای سومون به عنوان یک نویسنده و دیپلمات برجسته سبک نوشتاری ادبی و روزنامه نگاری را در کتاب "سفرنامه ایران" به زیبایی ترکیب کرده است و مشاهدات ایشان از ایران عمیق و نیازمند توجه خاص مخاطبان است.
وی افزود: آقای سومون در گزارش هایی که در زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 از ایران به رسانه های یوگسلاوی ارسال می کرد چنان با شور خاصی راوی انقلاب ایران بود که گویی وی جزئی از جمعیت انقلابی ایران شده بود.
دکتر سداد دیزدارویچ، استاد فرهنگ و تمدن اسلامی دانشکده زنیتسا در سخنانی در این مراسم گفت: آقای سومون در این کتاب در جستجوی ایرانی است که قرن ها منبع الهام شاعران و نویسندگان و مهد صلح و امنیت در جهان بوده و این بیانگر ویژگی تمدن ایرانی است که قرن ها در ذهن و حافظه ملت های جهان ثبت شده است.
آقای خیرالدین سومون خبرنگار سابق خبرگزاری رسمی یوگسلاوی در این مراسم گفت: اینجانب در زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 در ایران حاضر بودم و از نزدیک با وقایع انقلاب اسلامی آشنا هستم و برای من جای مباهات دارد که امروز بعد از چهل سال این خاطرات احیا شده است.
نویسنده کتاب "سفرنامه ایران" افزود: در زمان وقوع انقلاب ایران کمتر خبرنگار یا دیپلمات خارجی در ایران بود که بتواند رسیدن انقلاب اسلامی به چهل سالگی را تصور کند ولی امروز خوشحالم که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی کتاب "سفرنامه ایران" را رونمایی می کنم.
وی در ادامه برنامه به خواندن شعر "صدای پای آب" سهراب سپهری به زبان بوسنیایی با نوای نی هنرمند ایرانی "پرویز محمدی" پرداخت و گفت: امروز جوانان ایرانی اشعار سهراب سپهری را حفظ می کنند که ادامه حافظ خوانی و مولوی خوانی است و قرنها مردم ایران عاشق خواندن و حفظ این اشعار عارفانه بوده اند.
وی اضافه کرد: کتاب "سفرنامه ایران" را بر اساس خاطرات روزهای حضورم در ایران تنظیم کردم و برای حمایت از انتشار این کتاب از سفارت جمهوری اسلامی ایران و موسسه ابن سینا تشکر و قدردانی می کنم.
در پایان برنامه نمایشگاهی از برخی میراث فرهنگی و تاریخی ایران در محل نمایشگاهی انستیتو بوشنیاک افتتاح شد. این نمایشگاه حاصل زحمات شخصی آقای سمون در 50 سال ارتباط با ایران می باشد. شایان ذکر است آقای خیرالدین سومون سابقه سفیری کشور بوسنی هرزگوین در ترکیه و مالزی و معاونت سفیر در تهران را نیز در کارنامه خود دارد.
در این مراسم دکتر سداد دیزدارویچ، دکتر کاظم ذوقی بارانی، ژلیکو ایوانکوویچ، عزالدین شیکالو و پرفسور فاریس گاوران کاپیتانوویچ حضور داشتند و این کتاب را اثری مهم برای آشنایی با تاریخ شفاهی و درک واقعیت های روزهای انقلاب اسلامی از نگاه خبرنگاری غیر ایرانی برشمردند.

234