1سمینار علمی بررسی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران روز پنجشنبه با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران، قائم مقام ریاست جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین و شخصیت های برجسته سیاسی، علمی و فرهنگی بوسنیایی در سالن همایش های موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد.
در ابتدای این سمینار، دکتر کاظم ذوقی بارانی مدیر موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا، ضمن خوشامدگویی به حاضرین هدف این سمینار را تبیین علمی گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت:

انقلاب اسلامی ایران بر پایه باور به استقلال، رهایی از سلطه و امید به نقش موثر انسانها در تحقق جامعه ای دینی ، عدالت خواه و آزادی محور شکل گرفته است.
محمود حیدری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در سخنانی با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه سیاست خارجی گفت: استقلال سیاسی مهمترین دستاورد انقلاب در عرصه سیاست خارجی است.
حیدری افزود: رویکرد سیاست خارجی انقلاب مبتنی بر اصل نه شرقی و نه غربی از یکسو و کوشش برای وحدت بین مسلمانها از سوی دیگر بوده و ثمره این رویکرد حمایت ایران از مبارزات مردم افغانستان علیه اشغالگران شوروی سابق، حمایت از مردم مظلوم فلسطین، کمک به مردم کویت در هنگام تجاوز صدام، حمایت از ملت بوسنی و هرزگوین و دفاع از ملتهای عراق و سوریه در مقابل گروههای تروریستی و همکاری با قطر در محاصره اقتصادی این کشور توسط عربستان و دیگر نمونه هایی است یکایک آنها بیانگر حمایت ایران از ملتهای مسلمان در شرایط خطیر می باشد.
سفیر کشورمان افزود: رویکرد منطقه ای ایران در خاورمیانه نفی سلطه، نفی اشغالگری، تقویت ارتباطات بین مسلمانان، عدم اجازه به بیگانگان برای مداخله و مبارزه با گروه های تروریستی و تکفیری است .
وی اصافه کرد: داعش و سایر گروههای تکفیری منطقه حاصل سیاستهای مداخله جویانه غرب ، ایجاد جنگهای نیابتی و محاصره ایران بود و‌ ملت ایران افتخار میکند که مهمترین نقش را در اضمحلال داعش بعهده داشته است.
سفیر کشورمان گفت: انقلاب اسلامی ایران مهمترین سد مقابل سلطه طلبی آمریکا و صهیونیسم در خاورمیانه در چهل سال اخیر بوده است.
در ادامه سمینار علمی حجت الاسلام محمد اریک والدمن، معاون مرکز امام علی وین گفت: انقلاب اسلامی حرکتی دینی است که در تمدن مادی گرایانه جهان امروز تحولات اساسی ایجاد کرده است و نظریات امام خمینی (ره) بر مساله تکامل اخلاقی و معنوی انسان تاکید دارد.
وی افزود : انقلاب اسلامی با رهبری بی نظیر آن رابطه ای عمیق میان جامعه و دین ایجاد کرده است و عنصر دین را به صورت فعال و پویا در بطن سیاست و جامعه قرار داده است و انقلاب اسلامی ایران اثبات کرده است که دین اسلام در عمل طرفدار آزادی حقیقی، عدالت واقعی، کرامت انسانی، استقلال و مقابله با سلطه است.
زلاتکو دیزدارویچ، دیپلمات برجسته بوسنیایی در این نشست علمی گفت: ایران با وقع انقلاب اسلامی بر استبداد و استعمار غلبه و راه حفظ عزت و استقلال سیاسی خویش را پیدا کرد و برای این راه هزینه زیادی داده است.
وی افزود: قدرت ایران، قدرت باور به ارزش ها، تمدنی چند هزار ساله و قدرت خود آگاهی است و این خودآگاهی ملت ایران در بین دیگر ملت های مسلمان خاورمیانه به دلیل سلطه طولانی غرب کم است .
دیزداروویچ افزود: انقلاب اسلامی ایران به روند غالب سلطه گری غرب در جهان پایان داد و لذا تمام حملات غرب به انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته ناشی از ترس اسکتبار از خودآگاهی مردم و مقاومت آنها در برابر نظام سلطه است.
آقای عثمان سفتیچ، پژوهشگر ارشد سیاست بین الملل نیز در این سمینار علمی گفت: انقلاب اسلامی ایران حاصل سرخوردگی مردم ایران از رژیم دیکتاتوری شاه بود که توسط آمریکا و انگلستان در جریان کودتای 28 مرداد و سقوط دولت دکتر مصدق در ازای بازگشت به قدرت تمام کشور و مردم خود را در اختیار قدرت های غربی واگذار کرده بود.
حجت الاسلام اکبر عیدی استاد حوزه و دانشگاه با ارائه مقاله ای به این سمینار گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران موفق گردیده است علیرغم همه دشمنی ها و سختی های چهل ساله از جمله جنگ تحمیلی و توطئه های گوناگون خارجی و دخلی، همچنان استوار در مسیر خود باقی بماند و این نشانه ای از درستی مسیر تکوین انقلاب اسلامی است که همان مسیر قوانین خلقت و احکام بی چون و چرای قرآن کریم و آموزه های پیابر اکرم و ائه اهل بیت است.
ایشان با اشاره به عوامل موفقیت و بقای انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی افزود: موضع راهبردی "ما می توانیم"، حفظ روحیه انقلابی، اعتماد به جوانان، پیروی از رهبری و نقش محوری آن، صبر و اسقامت در راه تحقق آرمان ها و اهداف، عدم اعتماد به دشمن، معنویت و تلاش مضاعف و ... همه و همه از دستاوردهای انقلاب اسلامی و مبتنی بر آموزه های دینی ماست.

234