1 20200206 084639 070میزگرد بررسی طرح معامله قرن و آینده فلسطین با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و فلسطین، سفیر پیشین بوسنی و هرزگوین در کرواسی و اردن در سالن اجتماعات موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا در سارایوو برگزار شد.
در ابتدای این برنامه نرمین هوجیچ، کارشناس برنامه کلیاتی از طرح معامله قرن را برای حاضرین قرائت و از سخنرانان خواست تا نظرات خود را پیرامون آن بیان کنند.


رازق ناموره سفیر فلسطین در بوسنی و هرزگوین درسخنانی با رد کامل طرح ترامپ گفت: طرح معامله قرن یک ننگ بزرگ برای بشریت است و هرگز مورد قبول فلسطینیان نخواهد بود.
وی افزود:چنین طرحی یعنی مشروعیت بخشیدن به اشغالگری و تمامی جنایات رژِیم صهیونیستی است و فلسطینی ها هیچگاه این طرح را نخواهند پذیرفت.
ناموره افزود: انتظار ما از کشورهای جهان حمایت از موضع فلسطین و کنار گذاشتن تفاوت سلیقه ها و ایجاد وحدت در مقابله با این طرح است.
سفیر فلسطین با تحسین تماس تلفنی دکتر ظریف وزیر خارجه ایران با محمود عباس رییس دولت فلسطین اضافه کرد: فلسطین در این شرایط بیش از هر زمان دیگر نیاز به وحدت جهان اسلام و حمایت جمهوری اسلامی ایران دارد.
محمود حیدری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نیز با یادآوری تقارن این نشست با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: علیرغم همه تهدیدات، فشارها و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران و ترور شخصیت هایی چون شهید سپهبد سلیمانی، حمایت از آرمان فلسطین همچنان در صدر اهداف انقلاب اسلامی قرار دارد.
وی نقض برجام و طرح موسوم به پروژه قرن را دو نمونه روشن از تعارض رویکرد دولت آمریکا با قوانین بین المللی و نقض قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل توصیف کرد و افزود: ترامپ از یکسو بخوبی چهره واقعی امریکا را به عنوان پدرخوانده صهیونیسم به جهانیان را نشان داد و از دیگر سو با ارائه این طرح شیطانی موجبات وحدت همه جریانات فلسطینی و آگاهی افزونتر مسلمانان و عدالت طلبان در سراسر جهان را فراهم کرد.
سفیر کشورمان با تبیین راه حل جمهوری اسلامی ایران برای حل عادلانه و دموکراتیک مسئله فلسطین اضافه کرد: با وحدت گروههای مختلف فلسطینی، یکپارچگی کشورهای اسلامی و تقویت جبهه مقاومت طرح معامله قرن محکوم به شکست است.
زلاتکو دیزداروویچ، سفیر اسبق بوسنی در کرواسی و اردن گفت: طرح معامله قرن یکی از اقدامات فاجعه آور ترامپ است.
وی افزود: ترامپ با شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالی، و حمایت از طرح نتانیاهو در بدست گرفتن مناطقی از کرانه باختری رود اردن، خروج از برجام و سایر توافقات بین المللی و اقدماتی نظیر ترور سپهبد سلیمانی مسیر تغییر نظام بین الملل به سمت هرج و مرج و قانون جنگل را دنبال می کند.
دیزداروویچ اضافه کرد: طرح ترامپ به معنای گسترش سرزمینی اسراییل، نقض حاکمیت ملی کشورهای عربی و ایجاد یک سیستم بین المللی نوین مبتنی بر وحشی گری است.
دکتر کاظم ذوقی بارانی، مدیر موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا با اشاره به تاریخچه اشغال فلسطین گفت: تمامی اقدامات رژیم صهیونیستی از سال 1948 تاکنون، غصب سرزمینهای فلسطینی با حمایت دولتهای غربی بوده است و سازمان ملل نیز از ابتدا ابزاری برای تحقق این زیاده خواهی و سپس تداوم آن گردید.
وی افزود: طرح ترامپ ناقض اصول و بنیادهای حقوقی سازمان ملل و خلاف قطعنامه های متعدد است و هدف از این طرح، بلعیدن تمام فلسطین است. بهترین راه و راه اصلی، تشکیل ملت-دولت فلسطین، با نظامی فراگیر و با نظرخواهی از مجموع تمام فلسطینی ها با تاکید بر استمرار ایستادگی، شجاعت و مقاومت خواهد بود.

2IMG 20200206 084635 1293IMG 20200206 084629 983