IMG 4268میزگرد مجازی بررسی تفاهم نامه صربستان و کوزوو با شرکت زلاتکو دیزدارویچ و زوران پرکویچ ازطریق شبکه فیس بوک برگزار شد. این میزگرد به ساعت 18 روز پنجشنبه مورخ 17 سپتامبر در محل موسسه ابن سینا برگزار و به صورت زنده در فیس بوک منتشر شد. در ابتدای این میزگرد، نرمین هوجیچ به تفاهم نامه بین کوزوو و صربستان و برخی مواد آن اشاره کرد. در ادامه زلاتکو دیزدارویچ با بررسی تفاهم نامه آن را نخست به نفع امریکا دانست. وی گفت: شرکت ها و بانکهای امریکایی فرصت سرمایه گذاری در منطقه بویژه در حوزه انرژی خواهند داشت. این سرمایه گذاری به معنای کاستن نفوذ اقتصادی روسیه در حوزه انرژی و چین در خصوص فناوری نسل پنجم اینترنت است.

روزنامه نگار و دیپلمات بوسنیایی در ادامه افزود: کوزوو از این تفاهم نامه راضی است، چون بطور غیر مستقیم با این تفاهم نامه به عنوان کشور به رسمیت شناخته شده است. نتانیاهو بیشتر راضی است چرا که به عنوان مشارکت با کوزوو، به دنبال مشروعیت بخشیدن به طرح پایتختی بیت المقدس است، هم کوزوو و هم صربستان با انتقال سفارت به بیت المقدس موافقت کرده اند.

دیزدارویچ با دشوار خواندن وضعیت صربستان گفت: ووچیچ در وضعیت دشواری است. او عملا با امضای توافقات با نخست وزیر کوزوو، این موجودیت را به صورت غیر مستقیم تایید کرده و تا حدی اعتراض روسیه را برانگیخته است. موافقت با انتقال سفارت به بیت المقدس و یا اعلام حزب الله به عنوان گروه تروریستی او را در شرایط دشواری قرار می دهد. صربستان یکی از مهمترین شرکای سیاسی و اقتصادی جهان عرب است و به عنوان عضو محوری غیر متعهدها روابط خوبی با فلسطین دارد.

در ادامه زوران پرکویچ دیپلمات، با مهم دانستن توافق بین صربستان و کوزوو گفت: این تفاهم نامه بخشی از سیاست به رسمیت شناختن کوزوو است و بطور تدریجی در آینده شاهد توافق نامه های بیشتر خواهیم بود. این که صربستان تا چه حد به این تفاهم نامه وفادار بماند، بستگی به انتخابات امریکا و تحولات بعدی دارد.

وی در ایجاد منطقه تجاری شنگن کوچک توسط صربستان و کوزوو در ادامه گفت: به نظر می رسد بهترین راه ایجاد توافقات دو طرفه بین کشورها در زمینه های اقتصادی است. اگر این توافقات بین کشورهای منطقه صورت بگیرد، شاید بتوان از احیای تجارت منطقه ای و یا حتی احیای تجاری منطقه یوگسلاوی سخن گفت. منطقه تجاری شنگن کوچک به نوعی یک بدیل در جهت همگرایی منطقه با اتحادیه اروپا است. کشورهایی که عضو اتحادیه نیستند، با حضور در این توافق منطقه ای شاید بتوانند مسیر همگرایی را تقویت بکنند. ولی در هر صورت این موضوع بایستی به صورت تخصصی بررسی و فایده ها و ضررهای حضور بوسنی در شنگن کوچک مشخص گردد.