1رضا قلیچ خان، سفیر جمهوری اسامی ایران در بوسنی و هرزگوین ترور سردار قاسم سلیمانی را تروریسم دولتی دانست که به دستور شخص ترامپ رییس جمهور امریکا علیه یک مقام بلند پایه ایرانی صورت گرفت. ترور سلیمانی، فرمانده بسیار تاثیرگذار در مبارزه با داعش و انهدام حکومت خودخوانده آن در سوریه و عراق نشانه خشم امریکا از میزان نفوذ ایران در منطقه و در مبارزه با تروریسم است.


وی با بیان این سخنان در میزگرد آن لاین "پیامدهای بین المللی ترور سردارسلیمانی" در سارایوو افزود: جمهوری اسلامی ایران، بیش از چهل سال تحت انواع ترورهای سیاسی، اقتصادی، نظامی، علمی و فناوری و فرهنگی قرار داشته است. هدف این ترورها مبارزه با ایران مستقل و محدود ساختن ایران و از پا درآوردن این کشور است. ایران یک قدرت منطقه ای است و تجربه نشان داده هیچ تغییری در منطقه بدون حضور و یا اخذ نظر ایران به راحتی قابل انجام نیست.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: هدف از تحریم های اقتصادی سخت ایجاد فشار حداکثری علیه مردم و حکومت ایران است. مردم ایران با حضور میلیونی در مراسم تشییع جنازه سردار سلیمانی نشان دادند حتی در زیر سخت ترین فشارهای خارجی باز هم به آرمانهای کشورشان پای بند هستند.
در ادامه میزگرد خیرالدین سمون، دیپلمات و روزنامه نگار بوسنیایی با محکومیت ترور سردار سلیمانی گفت: هدف از این اقدام تروریستی حمله به ایران بود. ترور مقدمه ای بود بر عمل شتاب زده ایران و سپس مداخله و تجاوز نظامی امریکا به ایران. امریکا و اسراییل جرات حمله به ایران را ندارند و عدم موفقیت اهداف امریکا در ترور سلیمانی این بود که پس از گذشته یک سال، نتواسته اند جنگی را علیه ایران سامان بدهند.
این دیپلمات بوسنیایی افزود: آرزوی خام نتانیاهو شکست ایران است ولی ایران کجا و اسراییل کجا. اگر ایران را با کشورهای عربی مقایسه کنیم، به تنهایی مهمترین سد و مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی اسراییل و امریکا و اقدامات متجاوزانه آنها است. ایران سنگر و پایگاه مهم مقاومت دانست.
گفتنی است در ابتدای میزگرد دکتر کاظم ذوقی بارانی در باره برگزاری این میزگرد آن لاین گفت: در سالگرد شهادت سردار سلیمانی، این میزگرد با حضور دهها شخصیت برجسته سیاسی و رسانه ای بالکان و کشورهای دیگر برگزار می شود. سردار سلیمانی فاتح قلوب دوستداران عزت و استقلال در مقابل سلطه و استکبار جهانی بود.
این میزگرد توسط موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا و با همکاری دفتر نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سارایوو برگزار شد.

2