IMG 20210508 WA0000میزگرد آنلاین موسسه علمی پژوهشی ابن سینا در سارایوو به مناسبت روز قدس با عنوان "بررسی عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسراییل و آیندۀ فلسطین" روز جمعه 17 اردیبهشت 1400 برابر با 7 می 2021 از ساعت 15 تا 17 برگزار شد.


در ابتدای این میزگرد نرمین هوجیچ با اشاره به روز قدس گفت: امام خمینی (ره) در سال 1980 آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال را به عنوان روز قدس نامگذاری کرد. اهمیت این روز بخاطر اعلام انزجار و تنفر در مقابل سیاستهای اشغالگری اسراییل و محکومیت ظلم و ستم این رژیم در حق مردم فلسطین و نیز گرامیداشت روحیه مقاومت و پایداری در برابر استکبار و صهیونیسم جهانی است.
سپس خانم دارگانا تریفکویچ مدیر موسسه مطالعات ژئواستراتژیک بلگراد در سخنانی گفت: روابط کشوهای عرب با اسراییل در دراز مدت دوام ندارد. سیاست اسراییل، نقض حقوق بشر و تحقیر اعراب به همین دلیل و از سویی دیگر غصب سرزمین فلسطینی ها و شهرک سازی‌ها توسط این رژیم اجازه تداوم روابط را نمی دهد. مشکل در روابط نیست بلکه در رفتارهای این حکومت و مداخله قدرتهای بزرگ در منطقه است.
وی افزود: سیاست مداخله گرایانه امریکا در منطقه خاورمیانه، موجب وخیم شدن وضعیت، جنگ، تنش و خشونت بی سابقه در منطقه خاورمیانه شده است. با توجه به شرایط کنونی در تضعیف نقش منطقه ای امریکا، اسراییل نیاز به تقلیل سیاستهای خود دارد. ایجاد تصویری صلح آمیز از اسراییل در تضاد با واقعیت ها است.
زلاتکو دیزدارویچ، روزنامه نگار و دیپلمات بوسنیایی در رابطه با عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسراییل گفت: این پروژه دیر آغاز شد و شانسی برای بقا ندارد. رابطه با اسراییل از موضع تحقیر اعراب، از دست دادن ایده فلسطین و فروختن آن صورت می گیرد. ژئوپولتیک منطقه تغییر کرده و امکان پیشبرد طرح ترامپ وجود ندارد و نشانه های شکست طرح ترامپ را می توان در سفر هیات های سعودی و قطری به دمشق ارزیابی کرد. اسراییل به زور می خواهد در مقابل روند تغییر ژئوپولتیک ایستادگی کند.
وی افزود: اسراییل در این وضعیت بحرانی و ترس به سختی به حیات خود ادامه می دهد. اسراییل بخاطر بقا نیاز به ایجاد تنش در سایر کشورها، بدست آوردن اعراب و ایجاد تصویری منفی از ایران دارد. اسراییل در وضعیت جغرافیایی محدود و کم عمقی حضور دارد و به هیچ عنوان در پی تحولات ژئوپولتیک منطقه احساس امنیت نمی کند. سیاستهای شهرک سازی این رژیم در مناطق مختلف فلسطین تنها با زور نظامی قابل انجام است. هیچ عربی موافق از دست دادن بیت المقدس نیست و کشورهای عربی از سوی شهروندان خود تحت فشار قرار خواهند گرفت.
خیرالدین سمون، روزنامه نگار و دیپلمات بوسنیایی در ادامه میزگرد گفت: متاسفانه فلسطین به صورت دولت، موجودیتی واقعی ندارد و رهبران فلسطینی ناتوانی بی سابقه ای از خود نشان دادند. اسراییل و برخی کشورهای عربی ضد ایران متحد می شوند و طرح صلح ترامپ چیزی جز ادامه تغییر نقشه خاورمیانه از راه سیاسی نیست. متاسفانه خرابکاری های ترامپ در دوران ریاست جمهوریش زیاد بوده و باید بر این خرابکاری ها غلبه کرد.
وی افزود: سیاست امریکا در خاورمیانه حفظ صلح با اولویت حمایت از اسراییل است. اگر اعراب در سال 1947 عقل و درایت داشتند، بیانیه 1947 سازمان ملل را پذیرفته و امروز ما شاهد یک کشور بزرگ بنام فلسطین در کنار کشور کوچک اسراییل داشتیم. با انفعال و بی تصمیمی اعراب، اسراییل در این هفتاد سال دائما در حال گسترش و تحقیر اعراب است. من قدرتی در بین فلسطینی ها نمی بینم و اکنون ایران نقش بسیار مهمتری را در مقابله با اشغالگری اسراییل ایفا می کند.
عثمان سفتیچ، پژوهشگر روابط بین الملل سخنران دیگر میزگرد درباره توافق ابراهیم بین کشورهای عربی و اسراییل گفت: از نظر امریکا پذیرش اسراییل توسط اعراب امری طبیعی است. این روند تازه نیست و از زمان کارتر و کمپ دیوید آغاز شد. بایدن نیز این توافق را می پذیرد و یک نوع داد و ستد وجود دارد. امریکا بخاطر امضای این توافق به امارات و سودان و مراکش امتیازاتی داد. امریکا به امارات F35 فروخت و به مراکش اجازه حفظ اشغالگری را در صحرای غربی داد و تحریم های سودان را لغو کرد. اکنون در بین کشورهای عربی مقاومتی وجود ندارد و تنها مقاومت واقعی ایران است.
وی در ادامه گفت: عادی سازی روابط مشکلاتی دارد. کشورهای عربی ثروتمند بایستی در مقابل سیاست های اشغالگری اسراییل و ضمیمه سازی مناطق فلسطین موضع بگیرند و یا شاید از توان اقتصادی خود برای تغییر برخی سیاستهای اسراییل استفاده کنند. از سوی دیگر عقب نشینی امریکا از خاورمیانه صورت می گیرد و بنظر نمی رسد اسراییل با عادی سازی روابط با کشورهای عربی به چیز مهمی دست یافته باشد. تا زمانی که حقوق فلسطینیان نقض شود، تا زمانی که بمباران غزه ادامه پیدا کند و شهرک سازی ها ادامه داشته باشد، بحران گریبان گیر اسراییل است.
عثمان سفتیچ با توجه به نقش و قدرت نظامی ایران گفت: مهمترین محور مقاومت علیه اسراییل چیزی جز ایران نیست و قدرت نظامی ایران و متحدانش در منطقه قابل شکست نیست. ایران هوشمندانه در تحولات منطقه ای به دور از تنش های قومی و دینی عمل می کند.